به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه علیهاالسلام؛ آیت الله شب زنده دار شب گذشته در درس اخلاقی که در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر برگزار شد، اراده و خواستن، حیات قلب، خشیت از خدا و گوش سپردن به پند و اندرز موعظه کنندگان را از شروط کسب مقامات معنوی دانست.

وی افزود: انسان باید تصمیم داشته باشد که به موعظه ها عمل کند، پند صحیح دیگران را بپذیرد و حالت پذیرش را باید در خود به وجود آورد؛ برخی لجاجت دارند و زیر بار نمی روند و نمی خواهند پند و اندرز را بپذیرند، اینگونه افراد تا وقتی که چنین حالتی دارند به مقامات عالیه نخواهند رسید.

استاد درس اخلاق با اشاره به اینکه انسان باید خود را به گونه ای تربیت کند که موعظه دیگران را بپذیرد، عنوان کرد: خدای متعال به بعضی از انبیا امر فرمود اگر شیطان هم شما را نصیحت کرد، از او هم بپذیر، با اینکه شیطان عدو انسان هست اما اگر نصیحت صحیحی داشت باید پذیرفت.

وی روحیه پذیرش برای رسیدن به مقامات عالی معنوی را ضروری دانست و ابراز کرد: این روحیه زمینه ای برای تعالی روح انسان است، قرآن کریم به نقل از اهل جهنم می فرماید اگر در ما حالت پذیرش بود، یک گام جلو رفته بودیم و جایگاه ما جهنم نبود.

آیت الله شب زنده دار موعظه را دژ و پناهگاهی برای انسان برشمرد و تصریح کرد: قبل از شنیدن موعظه دیگران باید واعظ خودمان باشیم چرا که اگر اینگونه نباشد نصیحت دیگران هم مورد قبول نفس نمی افتد.

وی یکی از راه های بهره مندی از مقامات معنوی را وعظ درونی دانست و گفت: اهل معنا ۴۰ روز را برای تسلط بر نفس بیان کرده اند، ۴۰روز نصیحت به خود و مداومت برای پذیرش موعظه دیگران لازم می باشد تا از آن پس بی تفاوت عبور نکند.

استاد درس خارج حوزه علمیه با اشاره به سوره دهر تصریح کرد: در خلوت ها بنشینیم و نفس را مورد خطاب قرار دهیم، اگر این کار را کردیم خدا هم زمینه رشد و موفقیت در راه معنوی را عنایت خواهد کرد، ائمه و اهل بیت اهل محاسبه نفس بودند و در اثر توجه دادن نفس به مقامات عالی معنوی رسیده اند.