به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، نخستین گنبدی که بر فراز قبر مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها بنا شد ساخته ابوالفضل عراقی در سال ۴۵۷ قمری بود که در سال ۹۲۵ قمری شاه بیگم صفوی آن گنبد را خراب کرد و گنبد دیگری با طراحی با شکوه ساخت که اکنون باقی است. در سال ۱۲۱۸ قمری به فرمان فتحعلی شاه قاجار گنبد را با ۱۲ هزار خشت زرین آراستند، و در حد فاصل سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۴ شمسی نیز همزمان با تولیت آیت الله مسعودی خمینی روکش طلای گنبد تعویض و بازسازی شد.

ارتفاع گنبد از سطح بام ۱۷ متر و از سطح زمین ۳۳ متر است، سطح خارجی آن ۳۵.۶ متر و داخل آن ۲۸.۶۶ متر است و قطر پایه آن ۱۲ متر و مساحت سطح بیرونی آن چهارصد متر مربع است.

بر روی ساقه گنبد دو کتیبه کاشیکاری نگاشته شده است که بین دو کتیبه پایین و بالا به نیت اقامت ۱۷ روزه حضرت معصومه سلام الله علیها در شهر مقدس قم ۱۷ ردیف خشت طلا کارگزاری شده است.

متن کتیبه پایین ساق گنبد که آیت الله مسعودی خمینی تولیت وقت آستان مقدس حضرت معصوه سلام الله علیها انتخاب کرد شامل مطالبی به این شرح است « الصدوق فی کمال الدین عن عده من الاصحاب: قال رسول الله صل الله علیه و آله إنی تارکم فیکم الثقلین، کتاب الله و عترتی(اهل بیتی)، انهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض». سپس عباراتی به فارسی نوشته شده است، شامل این جملات که «ما مفتخریم که ائمه معصومین(ع) از علی بن ابیطالب گرفته تا منجی بشرحضرت مهدی صاحب الزمان علیهم آلاف التحیات و السلام که به قدرت خداوند قادر، زنده و ناظر امور است، ائمه ما هستند.» «ما مفتخریم که مذهب ما جعفری است که فقه ما که دریای بی پایان است یکی از آثار او است و ما مفتخریم به همه ائمه معصومین(ع) و متعهد به پیروی از آنانیم» «اسلام و حکومت اسلامی پدیده الهی است که با بکار بستن آن سعادت فرزندان خود را در دنیا و آخرت به بالاترین وجه تأمین می کند.» و این عبارات برگرفته از وصیتنامه امام خمینی(ره) است.

متن این کتیبه به خط نستعلیق زیبا بر روی مس بریده شد و بعد از طلاکاری در میان حاشیه کاشی فیروزه ای در قسمت کتیبه پایین ساق گنبد قرار گرفت.

متن کتیبه بالای ساق گنبد حرم حضرت معصومه سلام الله علیها نیز قطعه شعری که بین هر مصرع آن یکی از اسماء الهی نوشته شده است و به این شرح است « آتش موسی عیان از سینه سیناستی؛ یا رحمان؛ یاکه زرین بارگاه بضعه موساستی؛ یا رحیم؛ بضعه موسی بن جعفر فاطمه کز روی قدر؛ یا حنان؛ خاک درگاهش عبیر و طره حوراستی؛ یا منان؛ نوگلی رنگین ز طرف گلشن یاسین بود؛ یا حمید؛ آیتی روشن به صدر نامه طاهاستی؛ یا مجید؛ برتوی از آفتاب اصطفای مصطفاست؛ یا جلیل؛ زهره ای از آسمان عصمت زهراستی؛ یا جمیل؛ نسبتی صحن حریمش را به پاطاق حرم؛ یا اول؛ کین مکان عزت و آن مسکن عزّاستی؛ یا آخر؛ صحن او را هست اقصی پایه عزت چنان؛ یا ظاهر؛ کز شرف، مسجود سقف مسجد اقصاستی؛ یا باطن».

متن این کتیبه نیز به خط نستعلیق است و با مس قلمکاری و سپس طلاکاری شده و با زمینه کاشی آبی تهیه شده است.

بخشی از رمز و رازهای گنبد مطهر حرم حضرت معصومه سلام الله علیها

در طراحی، ساخت و بازسازی گنبد مطهر حرم حضرت معصومه سلام الله علیها رمز و رازهای خاصی نهفته است که تشریح آن می تواند زیبایی و ظرافت فرهنگ ایرانی اسلامی را برای مشتاقان و گردشگران داخلی . خارجی نمایان و جلوه‌های الهی در نمادهای ساختاری و معماری اصیل ایرانی و اسلامی را آشکار کند.

ارتفاع گنبد ۱۷ متر است که نشان دهنده ۱۷ روز اقامت حضرت در شهر مقدس قم است. همچنین برای رسم منحنی گنبد، قانونی است که مرکز و دور منحنی گنبد را تعیین می‌کند، زیرا قوس گنبد دایره کامل نیست که کمان آن رسم شود بلکه قانون آن بر مبنای اعداد دو، پنج و هفت می باشد و اندازه‌های این قانون طوری گرفته شده است که هر واحد آن ۱۱۴ و به تعداد سوره‌های قرآن باشد.

گنبد از دوقسمت استوانه‌ای و قوسی تشکیل شده است. در قسمت استوانه‌ای گنبد اول اِزاره سنگی به اندازه ۷۸ سانتیمتر قرار دارد که به این دلیل که نقطه شروع و آغاز کار با نام خداوند باشد با محاسبه حروف ابجد «یا الله» به دست آمده است.

بعد از ازاره سنگی کتیبه کاشی کاری است که اندازه آن ۱۱۰ سانتیمتر مطابق با حروف ابجد نام «علی» است. در داخل این کتیبه حدیث ثقلین نوشته شده است که مخصوص امام علی علیه السلام و خانواده طاهرین آن حضرت می باشد. در دوطرف کتیبه کاشی کاری حاشیه ۷ سانتیمتری قرار دارد که جمعا ۱۴ سانتیمتر می‌شود و با خود کتیبه ۱۲۴ سانتیمتر است که به تعداد ۱۲۴ هزار پیامبر است.

بعد از کتیبه کاشی کاری شده پایین، ۱۷ رج خشت‌های طلاکاری شده قسمت استوانه ای است که یادآور ۱۷ رکعت نمازهای یومیه است. در معماری استوانه گنبد ۱۷ سانتی متر ناشاغولی وجود دارد و قسمت بالای استوانه کمی کوچکتر از قسمت پایینی آن است که این ۱۷ سانتیمتر ناشاغولی به دلیل ۱۷ روزی است که حضرت معصومه سلام الله علیها در شهر مقدس قم اقامت داشته و بیمار بودند. از طرف دیگر عدد ۱۷ از این نظر محترم است که امام هفتم ۱۷ پسر و ۱۷ دختر داشتند و حضرت معصومه سلام الله علیها کوچکترین فرزند ایشان بودند.

بالای قسمت استوانه‌ای گنبد کتیبه کاشی‌کاری دیگری وجود دارد که از ۴۸ قطعه ساخته شده است که به تعداد حروف مقطعه قران است و اندازه این کتیبه هم ۷۸ سانتیمتر و به اندازه حروف ابجد «یا الله» است.

بعد از کتیبه بالای استوانه گنبد، قسمت مقرنس است که مانند گردنبند زیبایی بر گردن گنبد جلوه‌گری می‌کند. اندازه این قسمت ۶۳ سانتیمتر است که به اندازه سن پیامبر(ص) است و در آن ۲۳ سانتی متر اعوجاج که یادآور دوران سخت رسالت ایشان و ۴۰ سانتیمتر سادگی و نظم که یادآور دوران عمر مبارک پیامبر(ص) در آرامش قبل از بعثت است.

طول قوس گنبد ۱۲ متر و تعداد ردیف‌های آن ۵۹ رج است که عدد دوازده منتسب به امام  دوازدهم و تعداد رج‌ها نیز جمع حروف ابجد نام «مهدی» است.

قوس گنبد بعد از استوانه به صورت هفت رج هفت رج کار شده است. هفت رج اول حد فاصل گلویی و قوسی گنبد در هر رج ۱۰۶ قطعه خشت طلا به کار رفته است که با احتساب حروف ابجد عبارت «نون» از آیه شریفه « ن والقلم و ما یسطرون» به دست می آید.

در قسمت قوس گنبد ۲۸ رج و در هر رج ۱۷۲ خشت به کار رفته است که عدد ۲۸ مطابق سن حضرت معصومه سلام الله علیها و عدد ۱۷۲ مطابق با حروف ابجد ذکر «یا ولی الله مدد» است.

هفت رج بعدی ۴۰ خشت کمتر و به تعداد ۱۳۲ خشت و هفت رج بعدی ۴۰ خشت کمتر و به تعداد ۹۲ خشت است که از جمع اعداد ۹۲ و ۱۳۲، عدد ۲۲۴ به دست می آید که به تعداد حروف ابجد ذکر «یا زهرا» است.

در هفت رج بعدی نیز هر رج ۷۰ خشت طلا به کار رفته است که برگرفته از حروف ابجد ذکر «یا مهدی» است.

در اوج و رأس گنبد نیز که از سه رج شکل گرفته است ۷۸ قطعه خشت طلا به کار رفته است که به خاطر حروف ابجد «یا الله» است تا همانگونه که ابتدای گنبد با ذکر «یا الله» آغاز شد در انتها و اوج گنبد هم ذکر «یا الله» قرار داشته باشد.

این تنها بخشی از رمز و رازهای گنبد حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها است که از زبان مهندس بادپا معمار تجدید بنای گنبد حرم مطهر بانوی کرامت نقل شده است و نشان دهنده عظمت، زیبایی و ظرافت معماری اسلامی و نحوه کاربست نشانه‌های الهی در این معماری است که آن را به نمادی خاص و ویژه برای شیعیان تبدیل کرده است و آثار و برکات معنوی زیادی را برای هر کسی که آن را ببیند به همراه دارد.