به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، حجت الاسلام و‌المسلمین رفیعی طی سخنانی در شام اربعین حسینی بعد از نماز عشاء در شبستان امام خمینی(ره) حرم بانوی کرامت اظهار داشت: قرآن کریم در آیات آخر سوره فرقان از آیه ۶۴ تا پایان این سوره دوازده ویژگی برای انسان های کامل بیان نموده است و اگر این دوازده ویژگی در کسی باشد از نظر قرآن «عباد‌الرحمن» است.

وی افزود: عنوان انسان قرآنی و یک انسان مطلوب و نمونه بدون داشتن این ویژگی‌ها حاصل نمی‌شود.

استاد حوزه علمیه تاکید کرد: اولین ویژگی انسان‌های نمونه بر اساس فرموده خداوند، این است که تکبر ندارند و دارای تواضع هستند چون ریشه همه بدبختی‌ها کبر است.

سخنران حرم بانوی کرامت اضافه کرد: انسان‌های متواضع زمانیکه در روی زمین راه می‌روند با تواضع حرکت می‌کنند و سبک زندگی آن‌ها همواره با فروتنی است.

رفیعی تاکید کرد: از نشانه‌های انسان‌های متکبر این است که دعوت فقرا را نمی پذیرند، از همگان انتظار سلام دارند، حرف حق را قبول نمی‌کنند، از دیگران خود را بالاتر می‌بینند و با نگاه تحقیرآمیز به دیگران نگاه می‌کنند.

وی افزود: در تاریخ خلقت عالم هستی کسی به قدرت حضرت سلیمان نداریم، اما با تمام این قدرت بر سر سفره فقرا حاضر می شد و با فقرا طعام میل می کرد.

سخنران حرم بانوی کرامت در ادامه گفت: مسئولین نظام باید تواضع و فروتنی را در سیره خود همواره عملی سازند.

وی افزود: داشتن تکبر باعث می شود صفات رذیله دیگر همانند حسادت و…. در درون انسان رشد کند.

رفیعی تاکید کرد: دومین ویژگی بندگان نمونه قرآنی، این است که اگر در جامعه با انسان‌های نادان و جاهل برخورد می کنند با سلامت از کنار آن ها رد می شوند و با آن ها جدل نمی‌کنند.

کارشناس مذهبی آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها خاطر نشان کرد: جهالت به معنای بی سوادی نیست بلکه به معنای ناآگاهی است و چه بسا شخص جاهل متخصص هم باشد به همین خاطر عده ای از طریق شایعات فضای مجازی حرف هایی می زنند که نشانه جهالت است.

وی تاکید کرد: وقتی طلبه جوان آمر به معروف را به شهادت می رسانند و در حوادثی مثل بمب گذاری در افغانستان و غیره هزاران نفر به شهادت می‌رسند عده ای ساکت هستند اما در حوادثی که هنوز اصل ماجرا مشخص نیست تمام نظام را به انتقاد می گیرند.

رفیعی خاطر نشان کرد: امام سجاد علیه السلام در روایتی می فرمایند با هر کسی مصاحبت و مجالست نکنید، هر کلامی را گوش ندهید و هر کلامی را قبول نکنید.

سخنران حرم بانوی کرامت اظهار داشت: دریافت اخبار و شایعات از شبکه های ضد انقلاب و ماهواره ای کاری جاهلانه است چرا که الان منافقین شده اند مدافع حقوق جان انسان های ایرانی در حالیکه خودشان حدود ۱۷ هزار نفر از مردم همین سرزمین را ترور کرده اند.