به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها، همایش تقدیر از خادمان موکب حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها در عمود ۱۰۸۰ مسیر پیاده روی اربعین حسینی با حضور آیت الله سعیدی صبح امروز در سالن امام خامنه ای حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد.

هادی محمودنژاد مدیر موکب آستان مقدس بانوی کرامت با بیان اینکه خادمان آستان مقدس در حوزه های متنوعی خدمت رسانی داشته اند، گفت: در حوزه فرهنگی با برپایی نماز جماعت در سه نوبت، برگزاری مراسم روضه‌خوانی و مداحی و پاسخگویی به مسائل شرعی و در حوزه خدمات فنی مهندسی در زمینه ساختمان و تأسیسات زیربنایی همانند برق، آب و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی فعالیت‌های قابل توجهی انجام شده است.

وی افزود: در زمینه فناوری اطلاعات نیز خدمات ارائه شده با استقبال خوب زائران همراه شد زیرا نیاز ضروری مردم بود و افرادی که مشرف می شدند تلفن و اینترنت به آن‌ها ارائه شد و مردم به هر کجا می خواستند می‌توانستند تماس بگیرند.

مدیر موکب حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه به طور کلی چه از نظر کیفی و چه از نظر کمی خدمات گسترده تری نسبت به قبل در موکب آستان ارائه شده است، ادامه داد: خادمان آشپزخانه و نانوایی در گرمای شدید بالای ۴۵ درجه در کنار شعله های آتش خدمت رسانی داشتند و همچنین تعمیرات کیف، کفش، لباس، عینک و کالسکه در کنار اسکان، شست و شوی لباس زائران و ایستگاه های صلواتی خدمات ارزشمندی بود که از بعد از نماز صبح تا پاسی از شب ارائه شده است.

وی با بیان اینکه در بخش بانوان نیز تمامی خدماتی که در بخش آقایان بود ارائه شد افزود: هلال احمر استان قم نیز در موکب حضرت معصومه سلام الله علیها عهده دار بخش درمان و دارو در دو بخش خواهران و برادران بود که به صورت شبانه روزی خدمت رسانی داشت.

محمودنژاد افزود: خدمات پشتیبانی و هماهنگی مباحث امنیتی توسط نیروهای حراست آستان مقدس و خدمات رسانه ای و تولید خبر توسط خادمان روابط عمومی آستان مقدس بانوی کرامت از دیگر فعالیت‌های انجام شده است.

وی با تشکر از همه خادمان کوکب و خادمانی که در شهر مقدس قم پشتیبانی موکب را بر عهده داشتند، افزود: یکی از نکات مهمی که وجود داشت همدلی بود و می توان گفت که شعار حب الحسین یجمعنا به معنای واقعی کلمه تحقق پیدا کرد و خدمات کریمانه ای ارائه شد و امیدواریم که خداوند این خدمت را از همه خادمان زائران سید الشهدا علیه السلام قبول کند.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین صفر فلاحی امام جماعت موکب حرم حضرت معصومه سلام الله علیها با اشاره به خدمات فرهنگی ارائه شده در موکب اظهار کرد: خدمات فرهنگی موکب از جمله نمازهای جماعت و مراسم عزاداری به صورت ویژه مورد استقبال زائران قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه خدمت گذاری شأن بزرگی است و طبق فرموده پیامبر بزرگ هر قوم خادم آن قوم است، افزود: اصل کار ما خدمت رسانی به زائران بود و یکی از لذت بخش ترین لحظات موکب زمانی بود که در عین خستگی کار خادمان از مباحث معنوی و خواندن نوافل هم غافل نبودند.

مسئول امور فرهنگی موکب حرم حضرت معصومه سلام الله علیها تصریح کرد: در اربعین به واسطه خدمت گذاری صادقانه ای که صورت می گیرد قلب های زیادی زنده و احیا می شود و این حرکت و جریان نمونه ای از جریان بزرگی است که انشاء الله با ظهور حضرت ولی عصر عجل الله فرجه الشریف به راه خواهد افتاد.

همچنین سعید اسدی مسئول کمیته خدمات زائر موکب حرم مطهر بانوی کرامت اظهار کرد: خیاطی، کفاشی، تعمیر کیف، کالسکه و عینک به همراه نظافت موکب و سرویس های بهداشتی و اسکان زائران از خدماتی بود که توسط خادمان این بخش ارائه شده است.

سپس خانم نادری با اشاره به خدمات بخش خواهران موکب حرم بانوی کرامت در مسیر نجف تا کربلا همدلی و همکاری خادمان بخش‌های مختلف را از نکات برجسته موکب دانست و افزود: در بخش خواهران خدمات فرهنگی پاسخگویی به مسائل شرعی، نگهداری کودکان، خدمات اسکان و تمامی خدماتی که در بخش برادران وجود داشت ارائه شد که مورد رضایت زائران بود.

در ادامه سعید سیاهلویی مدیر فنی مهندسی حرم مطهر بانوی کرامت گفت: در بخش فنی مهندسی یک و نیم گیگ پهنای باند از بستر فیبر نوری و وایرلس به زائران ارائه شد که توانایی پوشش هزار و ۵۰۰ نفر به صورت همزمان را داشت.

وی افزود: اجرای ۲۳ کانال تلفن در بستر آی پی، ۱۲ خط رایگان برای تماس زائران، دو خط تلفن اختصاصی برای گمشدگان، ۵ خط اداری برای مدیران موکب از جمله خدمات ارتباطی موکب بود.

همچنین سید محمد موسی کاظمی مسئول مهمانسرای موکب آستان مقدس بانوی کرامت اظهار کرد: فعالیت آشپزخانه موکب از ۲۰ هزار پرس غذای گرم و میان وعده شروع شد و در روز اربعین حسینی به ۳۲ هزار پرس افزایش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه برنامه غذایی متنوعی در موکب تدارک دیده شده بود، گفت: نانوایی موکب نیز روزانه ۴ هزار قرص نان لواش برای زائران و تعداد محدودی نان بربری و شیرمال برای خادمان می پخت که در مجموع نسبت به پذیرایی موکب رضایت مندی زائران را به دنبال داشت.

در ادامه سالارسروی مسئول کمیته حراست موکب حرم مطهر قم با اشاره به تامین امنیت موکب حرم اظهار کرد: قبل از اعزام خادمان جلسات توجیهی برگزار شد و در عراق نیز همکاری خوبی با نیروهای امنیتی برقرار شد و دوربین های مدار بسته برای تأمین امنیت زائران در موکب نصب شد.

وی، افزود: دریافت مدارک و اشیاء پیدا شده و پیگیری رساندن آن‌ها به صاحبانشان در ایران و عراق از جمله فعالیت های ما در موکب بود که در حال حاضر نیز بازگرداندن اموال به صاحبانش در ایران ادامه دارد.

سپس موسویان مسئول کمیته رسانه و خبر موکب با بیان اینکه امسال هفت نفر از خادمان رسانه‌ای حرم در قالب تیمی در موکب آستان مقدس مستقر شدند، گفت: شبکه های سه، قرآن و رادیو معارف در موکب مستقر بودند و روزانه نزدیک به ۳۰ شبکه از موکب ارتباط زنده داشتند و در مجموع ۱۷۵ ارتباط زنده نزدیک به ۹ هزار دقیقه انجام شد.

وی با بیان اینکه برای تولید کلیپ و مستند ۳۰۰ دقیقه فیلم ضبط شد و تهیه مستند جامع از خدمت موکب نیز در دستور کار است، افزود: در حوزه خبر و عکس ۶۰ خبر و گزارش تصویری از مجموع فعالیت‌های موکب تولید شد که از خبرگزاری‌ها، نشریات، پایگاه‌های خبری و پیام رسانه‌های مجازی منتشر شده و ۶۷۰ بازنشر در بیش از ۴۵ رسانه خبری داشته است.

مسئول کمیته رسانه و خبر موکب گفت: در بخش خبری ۱۸ مصاحبه و گزارش رادیویی و تلوزیونی در شبکه‌های استانی، کشوری و بین المللی منعکس شده است و تولید مستند خبری موکب آستان با عنوان خدمت ماندگار از مجموع فعالیت های خادمان رسانه‌ای حرم بانوی کرامت است.

موسویان افزود: در حوزه فضای مجازی نیز ۱۰ جلسه از مراسم موکب را به صورت پخش زنده پخش کردیم و ۶ هزار فریم عکس نیز از موکب ثبت شده است.

وی گفت: در حوزه پشتیبانی خدماتی و فنی نیز تیم پیشرو ما شرایط میزبانی و استقرار اصحاب رسانه را آماده کردند و هماهنگی حضور واحد سیار و فرستنده رادیو تلوزیون های اسلامی نیز محقق شد و جا دارد از اصحاب رسانه تشکر کنیم که امسال برنامه های زنده از ساعت ۳ صبح به وقت عراق شروع می شد و تا ساعت ۱۲ و یک شب به صورت مستمر ادامه داشت.

همچنین حسین پورانات مسئول کمیته تأسیسات موکب در این جلسه ابراز کرد: از دو ماه قبل از اربعین ما مشغول انجام وظیفه شدیم و کارهای زیربنایی انجام شد و در ایام خدمت رسانی موکب، قطعی برق و آب و مشکلات تأسیساتی برای زائران پیش نیامد.

در ادامه مقدمی مسئول کمیته هلال احمر موکب حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد خادمان هلال احمر در موکب از جمله دکتر فوق تخصص، پزشک عمومی و پرستار داوطلب هستند، افزود: در حدود ۲۰ ساعت خدمت‌رسانی هلال احمر دنبال شد و بیش از ۳۰ هزار خدمت پزشکی، پرستاری و دارویی انجام شد.

گفتنی است در پایان این همایش از مدیران بخش های مختلف در موکب حرم مطهر بانوی کرامت تقدیر به عمل آمد.

خبرنگار: حسین حسنی