به گزارش پایگاه خبری آستان حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین صادقی واعظ شب گذشته در محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت که در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر برگزار شد، برخورداری از روحیه مقاومت، ایستادگی و ثبات قدم را یکی از رموز موفقیت انسان در تمام ابعاد و عرصه های زندگی توصیف کرد و اظهار داشت: ارزشمندی انسان به تحمل سختی ها و عبور از فراز و نشیب های زندگی است تا با بذل مال، جان و آبرو قدم های مستحکمی در مسیر اهداف متعالی بردارد.
وی در ادامه ضعف، سستی و پایین بودن آستانه تحمل را از مهمترین عوامل متغیر و مذبذب بودن برخی در مقابل مشکلات دانست و اذعان داشت: در عرصه‌های مختلف زندگی انسان‌هایی موفق هستند که روحیه مقاومت، ایستادگی و ثبات قدم را در خود نهادینه ساخته باشند.
سخنران حرم مطهر بانوی کرامت ضمن اشاره به فرازهایی از آیه شریفه «إِذْ يُوحِي رَبُّكَ إِلَى الْمَلَائِكَةِ أَنِّي مَعَكُمْ فَثَبِّتُوا الَّذِينَ آمَنُوا» آیه ۱۲ سوره انفال، اوضاع دوران جنگ بدر و فزونی دشمنان اسلام نسبت به مسلمانان را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: مسلمانان در جنگ بدر علی رغم کمی نیرو و تجهیزات با روحیه مقاومت، ایستادگی و ثابت قدمی پیروز شدند؛ « كَم مِن فِئَةٍ قَليلَةٍ غَلَبَت فِئَةً كَثيرَةً بِإِذنِ اللَّه» آیه۲۴۹ سوره بقره.
وی با بیان این که قرآن کریم در آیه شریفه «وَلَوْلَا أَنْ ثَبَّتْنَاكَ» ثبات قدم را یکی از مهمترین ویژگی های رسول الله صلی الله علیه و آله ذکر می‌کنند، خاطرنشان ساخت: در طول تاریخ سعادت و شقاوت افراد و جوامع بر همین مسئله مهم رقم خورده است؛ عده ای با ایستادگی موفق شده و عده ای به واسطه سستی و ضعف سقوط کردند.
صادقی واعظ افزود: علت حضور در حرم، زیارت، توسل و پیروی از اهل بیت علیهم السلام برای این است که به مرحله «اَنْ یَجْعَلَنی مَعَکُمْ فِی الدُّنْیا وَالاْخِرَةِ» معیت و همراهی با امام برسیم و یک لحظه زندگی خود را خالی از امام ترسیم نکرده، در همه حال و در هر جایی در مسیر خدمت به امام(ع) باشیم.
سخنران حرم مطهر بانوی کرامت یادآور شد: ما به این دنیا آمده ایم تا به امام برسیم و زمانی این دنیا اخرت ما را آباد می کند که بدانیم این عرصه فرصتی است برای رسیدن به امام(ع)؛ اگر در معیت و همراهی حجت خدا قرار گرفتیم به سعادت در دنیا و آخرت خواهیم رسید.
وی با تأکید بر این که اگر مبنا و محور را امام قرار دهیم در تمام فرازهای زندگی دنیوی و اخروی موفق خواهیم شد، خاطرنشان ساخت: متاسفانه بسیاری از ما حاضر نیستیم برای یک بار هم که شده زندگی با امام را تجربه کرده مبنا و معیار زندگی را بر محور امام تنظیم کنیم! اگر این رویه را در پیش بگیریم، نه تنها ندامت و پشیمانی در آن نیست؛ بلکه یقینا افسوس و حسرت می‌خوریم که چرا تاکنون عمرمان را در این مسیر قرار ندادیم.
صادقی واعظ با بیان این که صرف خواندن متن عربی اذکار و دعا، ما را به مقصد و هدف نمی‌رساند، اظهار داشت: در اذکار دعا، در کنار سلام و درود، انسان ده ها درخواست مهم را از خداوند متعال و در محضر اهل بیت علیهم دارد که دقت در مضامین و عمل بدان ها نجات بخش است. در دعای عهد می خوانیم « اللّهُمَّ إِنِّي أُجَدِّدُ لَهُ فِي صَبِيحَةِ يَوْمِي هذَا وَمَا عِشْتُ مِنْ أَيَّامِي عَهْداً وَعَقْداً وَبَيْعَةً » تا تمام زندگی خود را بر محور امام(عج) تنظیم کنیم؛ اگر بتوانیم ۴۰ روز زندگی خود را بر محور امام(عج) تنظیم کنیم، قطعا از یاوران صاحب الزمان(عج) خواهیم بود.
وی با اشاره به این که پافشاری، ایستادگی و مقاومت در باطل و خطا ناپسند است، اظهار داشت: تشخیص حق و باطل در طول تاریخ یکی از مهمترین وظایفی است که بر عهده انسان نهاده شده است. باید دقت نمود که مرزهای حق و باطل خیلی به هم نزدیک هستند و باطل در بستر حق رشد می باید و همواره خود را حق می پندارد و سعی می‌کند تا حق را وارونه جلوه دهد.
سخنران حرم مطهر بانوی کرامت ضمن اشاره به واقعه عاشورا، به حدیثی از امام سجاد علیه السلام اشاره کرد و گفت: امام محمد باقر(ع) به نقل امام سجاد(ع) در روایتی از اباعبدالله الحسین علیه السلام می‌فرمایند؛ «اصبِرْ على الحقِّ وإنْ كانَ مُرّا»؛ شناخت حق، ایستادگی بر حق و رفتار بر مبنای حق از تأکیدات مبانی اسلامی است.
صادقی واعظ با بیان این که با تقواترین افراد کسی است که در هر شرایطی از حق رویگردان نشود، اظهار داشت: یکی از وظایف اساسی ما در دوران غیبت حق محور بودن است؛ تا ضمن بازشناسی حق، بر محوریت حق در مسیر الی الله ایستادگی کنیم.