به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها، احمد فراهانی کارشناس فهرست نویسی مرکز اسناد حرم مطهر بانوی کرامت در گفت و گویی از اهدای بیش از ۲۰ هزار سند مربوط به بازار قم توسط نوادگان یکی از تجار قدیمی قم به مرکز اسناد حرم مطهر خبر داد.

وی با بیان اینکه این اسناد مربوط به صنف خوار و بار در بازارچه صدر اعظم در بازار قدیم قم است، افزود: این اسناد مربوط به اواخر دوره قاجار تا سال‌های اول انقلاب است که شامل معاملات مختلف در بازار، اجاره نامه ها، مناسبات بازاریان، حمل و نقل بار در قم و موارد مختلف دیگر است.

کارشناس فهرست نویسی مرکز اسناد حرم مطهر بانوی کرامت افزود: این اسناد که توسط نوادگان آقای رضوانی از تجار قدیم قم به مرکز اسناد حرم مطهر اهدا شده است برای آفت زدایی به مرکز اسناد ملی ایران ارسال شده و سپس به مرکز اسناد بازگردانده شده است و به زودی پس از فهرست نویسی و رونمایی در مرکز اسناد حرم مطهر در اختیار پژوهشگران و علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: مرکز اسناد حرم مطهر بانوی کرامت بیش از یک میلیون سند را در خود جای داده است که بسیاری از این اسناد مربوط به حرم مطهر بانوی کرامت و اقدامات صورت گرفته در این آستان مقدس است و علاوه بر آن اسنادی مربوط به مناسبات و تعاملات اجتماعی دوره های گذشته را نیز در خود جای داده است.