به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها کمال ثریا اردکانی در گفت‌وگوی خبری  با بیان اینکه از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه ۶۵ هزار و ۶۰۰ زائر مسلمان بین‌المللی از ۵۰ کشور جهان به زیارت حرم کریمه اهل‌بیت(س) مشرف شدند، اظهار کرد: آمار زائران بین‌المللی حرم مطهر چندین برابر است و آمار ذکر شده تعداد زائرانی هستند که به دفاتر بین‌الملل مراجعه کرده‌اند و از خدمات امور بین‌الملل بهره‌مند شدند.

وی گفت: پاکستان،‌ هندوستان، عراق، آذربایجان، لبنان، بحرین، نیجریه، ترکیه و سوریه ۹ کشوری هستند که بیشترین زائر مسلمان حرم بانوی کرامت را به خود اختصاص دادند.

رییس اداره امور بین‌الملل حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به برنامه حرم مطهر در حوزه زائران بین‌المللی، گفت: برای زائران مسلمان غیرایرانی مراسم روزانه به فراخور مناسبت‌ها به زبان‌های عربی، اردو و آذری برگزار و آیین‌های ویژه‌ای نیز در ماه‌هایی از جمله رمضان، محرم و صفر برای این گروه از زائران تدارک دیده می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری تورهای حرم شناسی برای زائران غیرایرانی، اضافه کرد: کارشناسان این برنامه را به زبان زائران بین‌المللی و در قالب گروهی برگزار می‌کنند و در این راستا مقابر علمای مدفون در حرم با عنوان ستارگان حرم، مکان‌های تاریخی، رواق‌ها، صحن‌ها، موزه و سایر بخش‌های این حرم مقدس برای زائران توضیح داده می‌شود.

اردکانی ادامه داد: برای این گروه از زائران نشست‌های روزانه، حلقه‌های معرفتی، پاسخگویی به سوالات شرعی، دینی و اعتقادی، مشاوره و ارائه متبرکات حرم مطهر به زائران در دفتر بین‌المللی حرم مطهر دایر است.

وی گفت: در مناسبت‌های خاص برای کودکان و نوجوانان و همچنین بانوان به زبان اردو و عربی برنامه‌هایی تعریف شده که برگزار می‌شود.