به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، آیت‌الله سید محمد سعیدی در دیدار حامد اصلانی رئیس دیوان محاسبات استان قم با تبریک ماه رجب این ماه را فرصت مغتنمی برای بندگی خدا دانست و اظهار کرد: در روایات زیادی تأکید شده است که خودتان متصدی و متکفل حسابرسی خود باشید قبل از اینکه به‌حساب شما رسیدگی شود.

 وی محاسبه دستگاه‌های دولتی و نهادهایی که از بودجه بیت‌المال مصرف می‌کنند را کاری ارزشمند دانست و افزود: نهادی که این کار مهم و ارزشمند را به عهده دارد لازم است که خودش از سلامت کامل برخوردار باشد تا سایر دستگاه‌ها و نهادها نیز از شما الگو بگیرند.

 امام‌جمعه قم با بیان اینکه اگر قانونی وضع شود و خود دولت به آن عمل نکند مردم هم به آن عمل نخواهند کرد گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران بر خلاف رژیم پهلوی نمی‌خواهد مردم را عبد و مطیع خود کند بلکه می‌خواهد مردم مؤید او باشند و آزادانه طرف خیر را انتخاب کنند.

 وی بر حفظ بیت‌المال و سرمایه‌های نظام تأکید کرد و افزود: اگر مسئولی در دولت‌های قبل مشغول خدمت بوده، در حقیقت نظام به او اعتبار بخشیده و از سرمایه‌های نظام است و نباید به‌گونه‌ای باشد که با عوض‌شدن دولت همه این سرمایه‌ها کنار زده شوند؛ بلکه باید فقط آن افرادی که در روند کارها خلل ایجاد می‌کنند عوض شوند.

 آیت‌الله سعیدی با اشاره به قضیه مونوریل قم که از بیت‌المال هزینه شد و با تغییر دولت‌ها رها شده است، افزود: این طرح با هزینه نظام به اینجا رسیده و اگر می‌تواند در آینده به نفع مردم باشد و مورداستفاده قرار گیرد نباید معطل بماند و بیت‌المال تلف شود.

 وی خاطرنشان کرد: باید با توضیح به مردم دلیل خود را از ادامه‌دادن یا ادامه‌ندادن پروژه‌ها به مردم بگویید و مردم از این مطلع باشند تا همراهی کنند.

 امام‌جمعه قم با اشاره به درنظرگرفتن رفاه مردم در طرح‌هایی نظیر طرح مسکن ملی، ابراز کرد: اگر انتظار دارید مردم در انتخابات به طور گسترده شرکت کنند، باید توجه داشته باشید که مردم به عملکرد مسئولان نگاه می‌کنند و وقتی ببینند که مسئولان کارهای ارزشمند انجام دادند مشارکت مردم هم بیشتر می‌شود و دیوان محاسبات در این قضیه نقش زیادی دارد.

 وی تصریح کرد: مسئولان باید بدانند که حسابرسی از آنها به نفعشان است و قبل از این که مردم به‌حساب مسئولان برسند چه‌بهتر که خود دولت به‌حساب مسئولان رسیدگی کند.