به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه علیهاالسلام؛ آیت‌الله کاظم صدیقی در مراسم سالروز وفات قهرمان میدان مقاومت و بزرگ مجاهده جهاد تبیین زینب کبری سلام‌الله‌علیها که در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد، با بیان این که در منظر قرآن کریم، مقام انسانیت همان مقام خلافت الهی است، اظهار داشت: خداوند متعال هر انسانی که خلق کرده و در کلاس آزمون زمینی مشارکت داده را در دو جبهه مأموریت داده است و در روز قیامت هم انسان دررابطه‌با همین دو نقش مورد سؤال قرار خواهد گرفت.

 وی آباد کردن زمین را از جمله مأموریت‌های الهی انسان توصیف کرد و با بیان اینکه بشر آمده تا زمین که سفره خدا و رزق بندگان الهی است را آباد سازد، یادآور شد: اگر بشر کارش را درست انجام دهد، خداوند متعال ارزاق دل زمین را برایش آشکار خواهد ساخت.

 صدیقی در ادامه ضمن اشاره به معانی متعدد استعمار، یکی از مأموریت‌های بشر را «اسْتَعْمَرکُم فیها» دانست و خاطرنشان کرد: اگر انسان از ذخایر درونی زمین درست استفاده نموده، با قناعت زندگی و از اسراف پرهیز کند، زمین پاسخگوی تمام نیازهایش خواهد بود.

 دعای عهد؛ سرود عاشقانه صبحگاهی منتظران ظهور

 سخنران حرم مطهر بانوی کرامت در تبیین فراز «وَ اعْمُرِ اللَّهُمَّ بِهِ بِلاَدَكَ وَ أَحْيِ بِهِ عِبَادَكَ»، دعای عهد را سرود عاشقانه صبحگاهی منتظران ظهور صاحب‌الزمان(عج) دانست و اظهار داشت: ظهور صاحب‌الزمان(عج) دل‌ها را زنده و سرزمین‌ها را آباد می‌سازد؛ اگر امام‌زمان(عج) ظهور کنند، انسان‌ها رنگ خدایی گرفته و خلیفه اللهی آدمیان تجلی فراگیری خواهد یافت.

 وی ضمن بیان این که آئینه تمام‌نمای الهی از خط بندگی خدا می‌گذرد، به اسماء الهی دعای جوشن کبیر اشاره نمود و اذعان داشت: اگر همت انسان در مسیر بندگی بلند باشد و آدمی غصه نقص و عیبش را داشته و در مسیر توبه استغفار قرار گیرد، ذات اقدس الهی نظر رحمت به او افکنده و عطش آدمی را با تجلی صفات الهی در وجودش برطرف خواهد نمود.

 چگونه متصف به صفات الهی شویم؟

 صدیقی افزود: خدا رزاق است و اگر ببیند کسی خالصانه سفره مردم را گرم نگه می‌دارد و ناصر و کمک‌کار بندگان و عون مظلوم و خصم ظالم است، فرازی از صفات الهی را در وجود او تجلی خواهد داد؛ چرا که ذات اقدس الهی ما را با صفات خودش آشنا و اسماء جمال و جلال را از بستر قرآن و روایات معرفی نمود و دل ما را به سمت طلب این صفات سوق داد؛ تا آئینه تمام‌نمای انسان‌خدایی شویم.

 اهل‌بیت علیهم‌السلام آئینه تمام‌نمای یاد خدا

 وی به روایتی از پیامبر اعظم محمد مصطفی صلی‌الله علیه و آله اشاره و بر اهمیت همنشینی با کسی که انسان را به یاد خدا می‌اندازد تصریح نمود و اذعان داشت: ائمه اطهار علیهم‌السلام آئینه تمام‌نمای یاد الهی بوده، همه شئون ایشان هدایت‌الله و متصف به صفات خلافت اللهی است؛ خلافت الهی درجاتی دارد که اهل‌بیت علیهم‌السلام در اعلی‌ترین مرتبه آن قرار دارند.

 صدیقی در ادامه به دومین مأموریت الهی انسان در زمینه‌سازی برای پذیرش فیوضات الهی اشاره نمود و یادآور شد: آباد کردن دل‌ها به این است که این دل، خانه خدا شود، تا ذات اقدس الهی صفات خود را در آن به ودیعه بگذارد و قلب انسان مخزن الهی و عرش رحمان گردد.

 چگونه قلب انسان عرشی می‌شود

 سخنران محفل معارفی حرم مطهر با تأکید بر این که اهل‌بیت علیهم‌السلام نور عرش الهی هستند و خداوند منت نزول ایشان را به زمینیان مرحمت فرمود، ابراز داشت: عرشی شدن قلب انسان در گرو انعکاس عطر وجود اهل‌بیت علیهم‌السلام در قلب‌ها و میزبانی خانه دل از نورانیت ائمه هدی علیهم‌السلام است.

 مهم‌ترین مأموریت زینب کبری سلام‌الله‌علیها

 وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به سالروز وفات زینب کبری سلام‌الله‌علیها با بیان این که عقیله بنی‌هاشم برجسته‌ترین آموزگار صبر و استقامت هستند، ابراز داشت: جهاد تبیین و ارائه اسلام واقعی مهم‌ترین مأموریت حضرت زینب سلام‌الله‌علیها در چهل منزل اسارت بود.

 صدیقی افزود: مقام حضرت زینب سلام‌الله‌علیها بالاتر از این بود که ابن زیادها بتوانند آن را ساکت کند، عقیله بنی‌هاشم امیر زاده‌ای بود که با قدرت تصرف و ولایت تکوینی، دشمنان را اسیر ساخته، آنان را به مأمور تبلیغ خود تبدیل و آتش و تنور داغ غم و احساسات را از میانه کوفه تا شامات شعله‌ور نمود.

 درک صفات کمال الهی در گرو صبر در تنور مشکلات

 وی با تأکید بر این که مرگ آل الله و عزیز خدا، مرگ عزت و ابدیتش بهشتی است، خاطرنشان کرد: انسان تا مشکلات عالم را تحمل نکند، نه بهشت معنویت را درک خواهد نمود و نه به صفات کمال الهی نائل خواهد شد. اگر بخواهیم عزت و استقلال داشته باشیم و فرهنگ، غیرت و عفت زنان را غارت نکنند؛ باید در سختی‌ها تحمل بیشتری نشان دهیم؛ تحمل بر سختی‌ها لازمه اقتدار و هیمنه بر دنیاست.

 سخنران حرم مطهر بانوی کرامت به موضوع انتخابات نیز اشاره نمود و با بیان این که هر چقدر به‌روز انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم، سیاه‌نمایی دشمنان شدیدتر می‌گردد، اظهار داشت: اعتکاف امروز جوانان نشان‌دهنده ایمان مقاوم ملت ایران است.

 انتخابات و مجالس پرشور اهل‌بیت(ع) تیری بر کالبد تحریم‌ها

 صدیقی با بیان این که به برکت خون شهدا و صبر، استقامت و وفای ملت ایران، تمام توطئه‌های دشمنان نقش‌برآب خواهد شد، خاطرنشان کرد: سیگنال تحریم ملت ایران، در سایه‌سار ایجاد فتنه‌ها به دشمنان داده می‌شود؛ هر اندازه مجالس اهل‌بیت علیهم‌السلام پرشورتر باشد و لبیک‌گویی قشون امام‌زمان(عج) در انتخابات تیری بر کالبد تحریم‌ها خواهد بود.