به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حبیب‌الله فرحزاد، شب گذشته در سخنرانی محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت، ضمن اشاره به آثار و برکات ذکر جامع و کامل صلوات، بر اهمیت برپایی جلسات، گردهمایی و اجتماعات مؤمنانه تأکید نمود و اظهار داشت: هر جلسه‌ای که بدون ذکر نام و یاد الهی شروع شود، ناتمام خواهد ماند.

 وی با بیان اینکه در مبانی دینی بر پرهیز از افراط‌وتفریط در امورات زندگی تصریح شده است، خاطرنشان کرد: امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام می‌فرمایند؛ انسان جاهل را جز در افراط‌وتفریط نمی‌بینید.

 فرحزاد ضمن اشاره به آیات ۴۱ و ۴۲ سوره احزاب «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا وَسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَأَصِيلًا»، یادآور شد: یاد خدا بودن و ذکر صلوات بر محمد و آل محمد صلی‌الله علیه و آله، یکی از چیزهایی است که آیات قرآن بر زیاده‌روی در آن تأکید نموده است.

 سخنران حرم مطهر بانوی کرامت افزود: کسی که غرق در خدا شود، تمام افعال و کردارش می شود انعکاسی از صفات الهی و کارش خدایی خواهد بود و ذات اقدس الهی هوای این فرد را در تمام احوالات خواهد داشت.

 فرحزاد به روایت‌هایی در رابطه با زیاد صلوات فرستادن اشاره نمود و ابراز داشت: هر جلسه‌ای که یاد خدا در آن صورت نگیرد و ذکر صلوات در آن فرستاده نشود، باعث حسرت و پشیمانی شده، به غفلت، بطالت، گناه و معصیت خواهد گذشت.

 وی ماه شعبان را ماه خدا و پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله دانست و با بیان اینکه در این ماه رحمت و خشنودی الهی پوشش داده شده است، خاطرنشان کرد: ماه رجب و شعبان ماه توبه و استغفار و ماه تطهیر نفس و رهایی از پلیدی‌های نفس است؛ درک رمضان و ورود به میهمانی خدا در گرو پاک شدن انسان از آلودگی‌ها و ناپاکی‌هاست؛ بنابراین همانطور که بدون وضو نمی‌توان وارد نماز شد، ورود به میهمانی خدا نیز نیازمند تطهیر روح و جسم با استغفار، طلب مغفرت و صدقه است.

 سخنران محفل معارفی حرم مطهر در ادامه ضمن اشاره به ویژگی‌های انسان بهشتی، با تأکید بر اینکه انسان بهشتی به کسی آزار نمی‌رساند، خاطرنشان کرد: آخرت وادی برداشت آثار محصولاتی است که آدمی در دنیا می‌کارد.

 وی به روایتی نبوی در مذمت اذیت و آزار والدین و بی احترامی به مسجد اشاره نمود و اذعان داشت: پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله می‌فرمایند «ملعون است، ملعون است كسی كه پدر و مادر خود را نافرمانى كند و آزارشان رساند؛ ملعون است، ملعون كسى كه احترام مسجد را نگه ندارد».

 فرحزاد یادآور شد: خداوند متعال می فرماید در مواجه با بندگان صالح از علمم صرف نظر و تنها به حرفی که از زبان بندگانم درباره کسی که از دنیا رفته بیان می‌شود، بسنده نموده مبتنی بر آن قضاوت خواهم کرد.

 وی به روایتی از پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله اشاره نمود و یادآور شد: از حضرت در مورد خانمی که از صبح تا شب در حال عبادت است؛ اما در خانه اخلاق تندی دارد و با زبانش همسایه ها را اذیت می‌کند، سوال شد و رسول الله صلی الله علیه و آله فرمودند در این عبادت هیچ خیری نیست و این فرد در آتش دوزخ جای دارد؛ چراکه بد اخلاقی تمام ثواب اعمال انسان را چون آتش می‌سوزاند.

 سخنران حرم مطهر بانوی کرامت ضمن اشاره به آیه ۲۰۱ سوره اعراف «إِنَّ الَّذِينَ اتَّقَوْا إِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِنَ الشَّيْطَانِ تَذَكَّرُوا فَإِذَا هُمْ مُبْصِرُونَ» تصریح کرد: وقتی شیطان به انسان هجوم می‌برد و بر آتش وجودش می‌دمد، تا او را عصبانی کند، در این لحظه باید به خدا پناه برد؛ چراکه یاد خدا آبی بر آتش خشم انسان است.

 فرحزاد در بخش پایانی سخنان خود ضمن اشاره به آثار خوش اخلاقی با تأکید بر اینکه پیامبر اسلام با خوش اخلاقی عالم را دل‌شیفته خود ساختند، اظهار داشت: خوش‌اخلاقی سرچشمه تمام خوبی‌هاست و کسی که خوش اخلاق باشد در مسیر بهشتی شدن قرار خواهد گرفت.