به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت الاسلام محمدحسین عسکری مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در استان قم به مناسبت ایام هفته حج با آیت الله سیدمحمد سعیدی در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت دیدار و گفت‌وگو کرد.

آیت الله سعیدی در این دیدار با اشاره به آیه ۵۸ سوره نساء که می‌فرماید إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَمَانَاتِ إِلَىٰ أَهْلِهَا وَإِذَا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِ ۚ إِنَّ اللَّهَ نِعِمَّا يَعِظُكُمْ بِهِ ۗ إِنَّ اللَّهَ كَانَ سَمِيعًا بَصِيرًا ، «خداوند دستور داده که امانت‌ها را به اهلش بسپارید»، اظهار کرد: اماکن و مناسک حج یکی از امانت‌های الهی است و باید هر کسی عهده‌دار این امانت الهی است آن را خوب تحویل بگیرد و خوب حفظ و مراقبت کند و به اهلش برساند.

وی با بیان اینکه چالش‌ها و اخلال در کار عمره از قدیم و در زمان خود پیامبر اکرم(ص) هم بوده و با مقاومت پیامبر(ص) و اصحابشان توانستند بعد از چند سال حج را برگزار کنند، گفت: امروز هم با مقاومت و تلاش نباید گذاشت که این شعار الهی تعطیل شود و این مناسک از اذهان مردم کمرنگ شود.

نماینده ولی فقیه در استان قم با بیان اینکه حضور ایران و دیگر کشورها در مراسم حج و برگزاری مراسم برائت از مشرکین برای عربستان سعودی که وابسته به غرب است گران تمام می شود، افزود: به همین خاطر آنها از حضور دیگر کشورها در این مراسم استقبال نمی کنند ولی این وظیفه ما است که با روشنگری نگذاریم که این مناسک از خاطر مردم پاک شود.

وی ولایت و رهبری را نیز از امانت‌های الهی دانست و گفت: سپردن ولایت فقیه به اهلش وظیفه خطیری است که بر عهده خبرگان رهبری قرار گرفته و خبرگان رهبری بعد از رحلت امام(ره) کار ارزشمندی انجام دادند و نگذاشتند ولایت و رهبری بعد از امام معطل بماند که این از برکات جمهوری اسلامی است.

سعیدی با اشاره به علت اینکه حضرت احمدبن‌موسی(شاهچراغ) امین ولایت لقب گرفته‌اند، گفت: بعد از شهادت امام کاظم علیه السلام به خاطر خفقان دستگاه عباسی عده‌ای از دوستان و طرفداران اهل بیت(ع) خدمت احمد بن موسی رسیدند تا به عنوان امام با ایشان بیعت کنند اما ایشان آنها را خدمت امام رضا علیه السلام آورد و ایشان را به عنوان امام معرفی کرد و نگذاشتند که بحث امامت و ولایت به انحراف برود.

وی با بیان اینکه انتخابات هم امانت الهی است، افزود: هر کدام از ما یک امانت در دست داریم و باید با تحقیق و مشورت، فرد اصلحی را انتخاب کنیم که علاوه بر تخصص از مقبولیت بالایی نیز برخوردار باشد زیرا آراء بالا به رئیس جمهور منتخب برای کارهای بزرگ قدرت می‌دهد و این مورد تأکید مقام معظم رهبری است.

نماینده ولی فقیه در استان قم با بیان اینکه انتخابات آبروی نظام است و آبروی نظام باید حفظ شود، گفت: باید رئیس جمهوری را انتخاب کرد که فرمایشات ولی فقیه را با جان و دل بپذیرد و به آن عمل کند و اگر مردم با هم متحد و منسجم شوند برکاتش به خود مردم بر می‌گردد.

در این دیدار عسکری با اشاره به محرومیت دو ساله ایران از حضور در مناسک حج، اظهار کرد: توقع ما این بود که عربستان دستورالعمل‌هایی را اعلام کند و ما بتوانیم زائران را اعزام کنیم که متأسفانه عربستان پذیرش حجاج خارجی را ممنوع کرد و از هیچ کشوری حاجی به عربستان اعزام نخواهد شد.

وی با بیان اینکه الان هم اگر عربستان اجازه دهد ما آمادگی اعزام ۷۵ هزار زائر را داریم، افزود: حتی با وزارت بهداشت هم هماهنگ شده بود که واکسن حجاج قبل از اعزام زده شود ولی متأسفانه با اعزام زائران موافقت نشد.

مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در استان قم با بیان اینکه شعار حج امسال برای تبلیغ در فضای مجازی تعیین شده است، گفت: شعار امسال حج و خودسازی است که سمینار های خوبی را با همین عنوان برگزار کردیم و همچنین برای هر روز از هفته حج یک شعار انتخاب شد و برنامه‌های خوبی در فضای مجازی جهان اسلام برگزار کردیم.