به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، آیت الله سیدمحمد سعیدی در خطبه‌های نماز جمعه قم در مصلای قدس، با بیان اینکه گاهی از یک فرصت کوتاه و ناچیز نتایج بزرگی حاصل می‌شود، اظهار کرد: دعای خیر برای دیگران می‌تواند آثار فراوانی برای آنان داشته باشد و نباید از دعای خیر نسبت به خود و دیگران غافل شویم.

وی با اشاره به روایتی از امیرالمؤمنین(ع) مبنی بر اینکه خداوند چهار چیز را در چهار چیز مخفی کرده است، افزود: خداوند رضایت خود را در عبادت و بندگی‌اش مخفی کرده بنابراین هیچکدام از عبادات خدا را نباید کوچک شمرد زیرا چه بسا رضای خدا در همان عبادتی باشد که ما کوچک می‌شماریم.

نماینده ولی فقیه در استان قم ادامه داد: خداوند غضب خود را در معصیتش مخفی کرده بنابراین نباید هیچ کدام از گناهان را کوچک بشماریم زیرا گاهی همان معصیت کوچک دارای عواقب وخیمی است؛ خداوند اجابت را در دعا مخفی کرده و هیچ دعایی را نباید سبک بشماریم زیرا چه بسا همین دعا مستجاب باشد و ما نمی‌دانیم؛ خداوند ولی خود را در میان بندگان خود مخفی کرده بنابراین هیچ بنده‌ای از بندگان خدا را نباید کوچک بشماریم زیرا ممکن است ولی خدا باشد و ما ندانیم.

وی با بیان اینکه امیرالمؤمنین(ع) در نهج البلاغه به یکی از اصول مهم مدیریت زندگی اشاره کرده‌اند، گفت: کسی که به کارهای پراکنده و گوناکون می‌پردازد تدبیرش به جایی نمی‌رسد بنابراین کسانی که در رشته‌های مختلف ورود پیدا می‌کنند اگرچه ممکن است نابغه باشند ولی به موفقیت چشمگیری نمی‌رسند.

سعیدی با بیان این که فرصت‌ها در حال گذر است، گفت: امیرالمؤمنین(ع) فرمودند خدا رحمت کند کسی که فرصت‌ها را غنیمت بشمارد و به عمل مبادرت کند.

وی در خطبه دوم با اشاره به مناسبت‌های هفته آینده، ابراز کرد: امروز شهادت آیت‌الله صدوقی چهارمین شهید محراب به دست منافقان، شنبه دوازدهم تیرماه سالروز حمله وحشیانه ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران و روز افشای حقوق بشر آمریکایی، یکشنبه روز زیارتی مخصوص امام رضا علیه السلام و سه‌شنبه روز دحوالارض است که روزه در این روز ثواب ۷۰ سال عبادت را دارد.

امام جمعه قم با اشاره به دعوت رئیس جمهور منتخب از رقبای انتخاباتی خود برای استفاده از نظرات آنان در خدمت به مردم و رفع مشکلات کشور، این حرکت را بسیار ارزشمند دانست و گفت: امروز دیگر رقابت‌های انتخاباتی تمام شده و وقت همکاری و همفکری برای رفع مشکلات کشور است و باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده کرد.

وی این کار انسانی، اسلامی و مدیریتی را سبب خنثی سازی توطئه دشمنان دانست و تصریح کرد: دشمنان می‌خواستند که رقابت قبل از انتخابات به بعد از انتخابات کشیده شود تا جلوی کارآمدی نظام اجرایی کشور گرفته شود و به مردم القاء کنند که بدون تکیه بر غرب نمی‌شود به مشکلات غلبه پیدا کرد.

سعیدی گفت: این حرکت رئیس جمهور ثابت کرد ما نه تنها به یاری خدا بر مشکلات غلبه پیدا خواهیم کرد بلکه توطئه‌ها و نقشه‌های دشمنان را نیز خنثی خواهیم کرد.

وی همچنین نسبت به دو معضل موج پنجم کرونا و وضعیت فرهنگی شهر قم هشدار داد و گفت: برای جلوگیری از موج پنجم کرونا که می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند باید دستورالعمل‌های بهداشتی با دقت رعایت شود و برای بهبود وضعیت فرهنگی در قم نیز ۲۶ دستگاه متولی وضع فرهنگی قم هستند که برخی به وظیفه خود درست عمل نمی‌کنند و برنامه قابل اجرایی ارائه نمی‌کنند.

نماینده ولی فقیه در استان قم با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری نسبت به وضعیت عفاف و حجاب و بحث انقلابی ماندن شهر مقدس قم ابراز کرد: باید همه دستگاه‌ها، خانواده‌ها و صنوف قم در این زمینه وارد عمل شوند زیرا قم عُش آل محمد و حرم اهل بیت(ع) است و همین دو عنوان تکلیف وضع فکری، فرهنگی و سیمای قم را مشخص می‌کند.

وی با بیان اینکه مساجد می‌توانند نقش محوری در ترویج فرهنگ اسلامی داشته باشند، افزود: اگر مساجد با مدیریت امام جماعت و همکاری مأمومین محیط پیرامون و همسایگان خود را از نظر فرهنگی زیر پوشش بگیرند وضعیت بهتری را شاهد خواهیم بود.

سعیدی با بیان اینکه اصناف، روحانیون و دانشجویان با امر به معروف و نهی از منکر بازوان خوبی برای تحقق منویات رهبری هستند، افزود: ستاد ۱۹ دی نیز در خدمت حفظ و حراست از وضعیت فرهنگی قم است و باید توجه داشته باشیم که این کار یک عزم جمعی می‌خواهد و همه باید وارد عمل شوند و همکاری و برنامه ریزی کنند.