به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، آیت الله سیدمحمد سعیدی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته قم که پس از دوره‌ای تعطیلی، امروز با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در مصلای قدس  قم برگزار شد، اظهار کرد: خداوند برای اینکه مؤمنین بتوانند راه تقوا را بدون انحراف طی کنند فرمود با صادقین باشید که تعهدات خود را در برابر ایمان به خدا به خوبی انجام می‌دهند.

وی سرآمد صادقین را پیامبر(ص) و اهل بیت ایشان دانست و گفت: دو ماه محرم و صفر فرصت و ظرف تجلی تولی و تبری برای شیعیان و محبان اهل بیت(ع) است و مؤمنین در همه عمر خود نسبت به دوستی با دوستان خدا و همراهی حق و دشمنی با دشمنان خدا و دوری جستن از باطل و اهل باطل باید اهتمام داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان قم افزود: تولی و تبری از فروع دین و از فرائض مهم الهی است و همه مسلمانان باید مانند تمامی واجبات به این دو واجب هم عمل کنند و دوستان خدا را دوست داشته باشند و از دشمنان خدا اعلام بیزاری کنند زیرا خداوند تولی و تبری را در سرشت انسان قرار داده و در سوره حجرات آیه ۷ می‌فرماید خداوند ایمان را برای شما دوست داشتنی و پلیدی را در نظرتان ناخشنود کرد.

وی اظهار کرد: امام رضا علیه السلام فرمودند شیعیان ما کسانی هستند که نماز را به پا می‌دارند، زکات می‌دهند، حج بجا می‌آورند، ماه رمضان را روزه می‌گیرند، نسبت به اهل بیت(ع) ولایت دارند و از دشمنان انها تبری می‌جویند و در جای دیگر فرمودند کمال دین به این است که انسان ولایت اهل بیت(ع) را داشته باشد و دشمنی دشمنان اهل بیت را باور داشته باشد و در عمل به آن ملتزم باشد.

سعیدی با اشاره به آیه ۳ سوره مائده ولایت را کمال دین دانست و گفت: امام صادق علیه السلام فرمودند ولایت ما اهل بیت ولایت خدا است و پیامبر(ص) درباره ولایت امیرالمؤمنین(ع) فرمودند ولایت علی بن ابیطالب ولایت خدا، محبت او محبت خدا، تبعیت از او تبعیت از خدا، دوستان او دوستان خدا، دشمنان او دشمنان خدا، حزب او حزب الله و سلم او سلم الله است.

وی ادامه داد: کسانی که مدعی حب اهل بیت (ع) هستند ولی دل در گرو دشمنان بسته‌اند بدانند که امیرالمؤمنین(ع) فرمودند محبت ما و محبت دشمنان ما در دل یک انسان جمع نمی‌شود و سپس فرمودند محبت ما مانند طلایی که در دل آتش خالص می‌شود باید در دل مؤمن خالص باشد.

امام جمعه قم در خطبه دوم با اشاره به وقوع لیله المبیت در شب اول ماه ربیع، گفت: مثل دیشبی امیرالمؤمنین(ع) با اذن پیامبر(ص) در جای ایشان خوابیدند و جان خود را برای رضای خدا بدون این که بدانند زنده می‌مانند یا شهید خواهند شد برای حفظ رسول خدا(ص) تقدیم کردند.

وی با بیان اینکه ماه صفر مکمل ماه محرم است، گفت: اسارت خاندان اباعبدالله(ع) که در ماه محرم شروع شده بود در ماه صفر ادامه دارد و اربعین اباعبدالله(ع) و شهدای کربلا هم در ماه صفر است بنابراین ماه صفر پیام مهم پیروزی خون بر شمشیر را در درون خود طنین انداز دارد.

سعیدی با اشاره به دستور قاطع و حکیمانه رهبر انقلاب مبنی بر ممنوعیت واردات لوازم خانگی از کشور کره جنوبی با ویژگی هایی که ذکر شده است، خاطرنشان کرد: این دستور حاوی این پیام است که حمایت از تولید داخلی راهبردی مهم برای عینیت بخشی به جهش تولید، توسعه و حرکت در مسیر استقلال و خودکفایی جمهوری اسلامی است.

وی با اشاره به الزامات راهبرد جهش تولید و خودکفایی، گفت: در مرحله اول کارخانه‌هایی که لوازم خانگی را تولید می‌کنند باید کمیت و کیفیت تولیدات خود را بالا ببرند و سپس نهادهای حکومتی و مسئولان باید موانع سر راه تولید داخلی را بردارند و خودشان و نهادها و سازمان‌ها هم در کنار مردم از کالاهای داخلی استفاده کنند.

تولیت آستان مقدس بانوی کرامت با اشاره به وضعیت فرهنگی شهر مقدس قم گفت: مقدس بودن برخی از مکان‌ها به پاس برخی از ارزش‌های الهی است و از جمله این مکان‌های مقدس شهر قم است که وجود چندین روایت از معصومین(ع) درباره شهر مقدس قم این سرزمین و مردمش را مانند ستاره تابان در جهان اسلامی فروزنده ساخته است.

وی گفت: امام صادق علیه السلام درباره شهر مقدس قم و مردمش فرمودند خاک قم دارای قداست است و مردم قم از ما هستند  و ما هم از آنها هستیم و هیچ کسی نمی‌تواند قصد سوئی به قم داشته باشد مگر اینکه خدا عقوبتش را جلو می‌اندازد و امام صادق علیه السلام برای مردم قم دعا کردند که خدایا مردم قم را از فتنه‌ها حفظ کن و آنها را از هر هلاکتی نجات ده.

سعیدی افزود: امام کاظم علیه السلام فرمودند قم آشیانه آل محمد(ص) و پناهگاه شیعیان است و امام صادق علیه السلام فرمودند سلام خدا بر اهل قم.

وی با بیان اینکه بسیاری از اهل قم نسبت به برخی رفتارهای هنجارشکنانه و منافی با حرم اهل بیت بودن قم گله‌مند هستند، افزود: مردم خواهان محیط عفیفانه در حرم اهل بیت هستند و از همه دستگاه‌های ذیربط انتظار دارند که در سازماندهی وضعیت قم به وظیفه خود عمل کنند.

نماینده ولی فقیه در استان قم با اشاره به اینکه قم آشیانه آل محمد(ص) است و پوشش و رفتار عده‌ای از جوانان مناسب جایگاه معنوی قم نیست به راه حل این مشکل پرداخت و گفت: افرادی که پوشش و رفتار مناسب با شهر مذهبی قم ندارند بر چند قسم هستند که اول افرادی هستند که شأن مذهبی قم را نمی‌دانند و یا حدود شرعی پوشش اسلامی را نمی دانند که نباید با این افراد برخورد خشن کرد بلکه باید با زبان نرم آنها راهنمایی  و ارشاد کرد.

وی ادامه داد: افرادی هم هستند که در رعایت حجاب و احکام الهی بی مبالات هستند ولی عناد ندارند و اهل تسامح و تساهل هستند که باید آنها را نیز نصیحت کرد و نسبت به عواقب کارشان آگاه کرد که قم چه جایگاهی دارد و رفتارشان چه تأثیری بر جامعه و جوانان می گذارد.

سعیدی سومین گروه از افرادی که نسبت به حجاب و عفاف بی‌توجه هستند را کسانی دانست که با علم و عمد به دنبال ترویج فساد و بی بندوباری در قم و آشیانه آل محمد(ص) هستند.

امام جمعه قم تصریح کرد: مردم باید نسبت به گروه سوم هم تذکر لسانی دهند اما در عین حال باید با مراکزی که مسئول برخورد با این افراد هستند تماس بگیرند و از آنها برای جلوگیری از این افراد کمک بگیرند و این دستگاه‌ها هم باید با این هنجارشکنان قاطعانه برخورد کنند.

وی افزود: مسئولان کشوری در مورد رفع برخی مشکلات مدیریتی مردم قم می‌گویند باید شما صبر کنید و شما در اولویت نیستید ولی آسیب‌هایی که متوجه زندگی عفیفانه مردم قم است و حرمت شکنی افرادی که عناد دارند و بعضا سازمان یافته‌اند نسبت به شهر قم و حرم اهل بیت(ع)  جای صبر ندارد و مردم قم این ناهنجاری‌ها را تحمل نخواهند کرد و ما از مسئولان ذیربط می‌خواهیم با این هنجارشکنان برخوردی قانونی، قاطع و عبرت آموز داشته باشند.