به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها؛ حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی در آیین تحویل سال ۱۴۰۱ در حرم بانوی کرامت عید نوروز را عیدی ملی و سنتی میان فارسی زبانان جهان معرفی کرد و گفت: این عید قبل از اسلام نیز مطرح بوده و در منابع دینی ما نیز روایاتی برای آن مشهور است.

وی با بیان این که از آغاز انقلاب اسلامی حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری نسبت به این مراسم سنتی و ملی توجه داشتند، گفت: مقام معظم رهبری از سال ۸۵، ابتکاری به خرج دادند و هر سال را نامگذاری کرده اند و این نشان از توجه آنها به آغاز سال جدید است.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی به سنت هایی مانند صله ارحام، تمیز کردن منازل، نیکی به کودکان، کنار گذاشتن کینه ها و… اشاره کرد و گفت: تأکید بر این مسائل، در منابع دینی است و مردم نیز این کارها را در ایام نوروز انجام می دهند.

وی با بیان این که در منابع دینی گاهی صحبت از ثبات و در جایی صحبت از تحول است، گفت: در جاهایی ما از خدا می خواهیم که ما را ثابت بگرداند، مانند ثابت قدم ماندن در دین؛ اما در جاهایی به ما توصیه شده که در حالات ما تغییر ایجاد شود، ما در آغاز سال جدید از خداوند می خواهیم که حال ما را به احسن الحال تغییر دهد.

رفیعی افزود: باید بخواهیم در مسیر حق و درست ثابت قدم باشیم؛ مثلا در دینداری، ولایت مداری، راستگویی، دفاع از حق، ظلم ستیزی، عدالت، امانتداری و… . اینها امور ارزشی است که انسان باید در این مسیر قرار داشته و خود را در آن حفظ کند و همیشه این صفات نیک را در خود ایجاد کنیم.

وی بر تغییر در امور منفی تأکید کرد و گفت: برخی بر عقاید اشتباه خود ثابت می مانند، در حالی که انسان های آزاده از راه اشتباه خود باز می گردند. جادوگران در مواجهه با معجزه حضرت موسی علیه السلام و جناب حر در برابر امام حسین علیه السلام از مسیر اشتباه بازگشتند و با تحولی که در خود ایجاد کردند، عاقبت به خیر شدند.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که تغییر باید جنبه ارزشی و مثبت داشته باشد و انسان از رفتارهای اشتباه خود به سمت رفتارهای درست حرکت کند، گفت: انسان های زیادی در نوروز سال گذشته در میان ما بودند که امروز جای آنها خالی است؛ پس در چنین شرایطی، همانطور که طبیعت تغییر کرده و زمستان بهار می شود، ما نیز باید برای خود تغییراتی را ایجاد کنیم و از رفتارهای اشتباه و کارهای ناپسند به سمت بهترین ها حرکت کنیم.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی اضافه کرد: همه ما ممکن است عیوبی داشته باشیم که دیگران به اندازه خودمان نسبت به آنها آگاه نیستند؛ ما از خدا بخواهیم که ما را از این عیوب نجات بدهد و به سمت سعادت حرکت دهد.

وی با اشاره به روایتی از نبی مکرم اسلام(ص) درباره توبه کننده گفت: این پیامبر الهی بیان می کند که تواب کسی است که هشت ویژگی را داشته باشد، در غیر این صورت توبه اش پذیرفته نمی شود. نخست این که وقتی توبه می کند، مال مردم را نپردازد. کسی که توبه کند و مجلس خو د را تغییر ندهد نیز توبه اش پذیرفته نمی شود؛ کسی که در مجلس گناه باشد و توبه کند، نمی تواند در آنجا بماند.

رفیعی ادامه داد: بر اساس این روایت، کسی که توبه می کند، باید رفیقی که در مسیر گناه با او بود را کنار بگذارد؛ واجبی که ترک کرده بوده را به جای بیاورد، لباس معصیت را از تن خارج کند، دریچه های قلب را به سمت نور باز کند تا از آلودگی پاک شود و دست خود را از گناه کوتاه کند، گوش و زبان خود را از گناهان حفظ کند و از مالی که دارد در راه خدا انفاق کند.

وی افزود: ما باید در تغییر فصل زمستان به بهار، از طبیعت درس سبز شدن، توحید، معتدل بودن، تغییر به سمت خوبی ها، گذشت، با هم بودن و مهربانی بیاموزیم.