به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، حجت الاسلام و‌المسلمین رفیعی طی سخنانی به مناسبت شب اربعین حسینی بعد از نماز عشاء در شبستان امام خمینی(ره) حرم بانوی کرامت اظهار داشت: اربعین مخصوص امام حسین علیه السلام هست و هیچ معصومی اربعین ندارد و تنها موضوع اربعین برای حضرت امام حسین علیه السلام مطرح شده است و نه فقط یکبار بلکه همانند عاشورا زیارت اربعین به عنوان یک سنت و یک نشانه برای مومن ذکر شده و تکرار می شود.

وی افزود: حقیقت اربعین زنده نگه داشتن یاد شهدای کربلا و به نوعی تجدید بیعت با سید‌الشهداست و روزی است که مصیبت در کربلا تجدید شده است.

استاد حوزه علمیه تاکید کرد: زیارتی که در روز اربعین نقل شده از ناحیه امام صادق علیه‌السلام است که نکات عجیبی در این زیارت نامه نهفته است.

سخنران حرم بانوی کرامت اضافه کرد: می توان نهضت امام حسین علیه السلام و حادثه کربلا را با همین زیارت نامه کوتاه تحلیل نمود.

رفیعی تاکید کرد: نفس زیارت نامه خیلی مهم است چرا که زیارت جامعه کبیره یک دوره کامل امام شناسی و زیارت جوشن کبیر یک دوره کامل خدا شناسی است به همین خاطر زیارت نامه روز اربعین هم بسیار مهم است و می تواند به بسیاری از سوالات پاسخ بدهد.

وی افزود: اگر کسی از ما سوال کند امام حسین علیه السلام کیست؟،  سید الشهدا در کربلا چه کاری کرد؟ دشمنان سید الشهدا در مقابل حضرت چه کاری کردند و چرا دست به این اقدامات و فجایع زدند و وظیفه ما امروز در مقابل سید الشهدا چیست؟ تمام این سوالات را می توان از زیارت نامه روز اربعین پاسخ داد.

سخنران حرم بانوی کرامت در ادامه گفت: در ابتدای زیارت نامه روز اربعین، سید‌الشهدا به عنوان ولی‌الله، حبیب‌الله، خلیل‌الله، نجیب‌الله و صفی‌الله معرفی شده است و اگر کسی ولی خدا شود در راه خدا حرکت می کند و در گودی قتلگاه راضی به رضای الهی می‌شود.

وی افزود: اگر کسی ولی خدا باشد دیگر در درونش هراسی ندارد و محبوب خداوند می شود و در تمام مصائب شاکر درگاه الهی می شود.

رفیعی تاکید کرد: جنگ در اسلام اصل نیست چرا که نبی خدا حدود ۱۳ سال با بدترین آزار و اذیت ها و آسیب ها مواجه شد اما دست به شمشیر نبرد و تحمل نمود و شبانه از مکه خارج شد و به مدینه وارد شد و مدینه نیز حتی با جنگ فتح نشد بلکه با آیات قرآن فتح شد.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی اظهار داشت: امام حسین علیه‌السلام نیز تا لحظه آخر دست به شمشیر نبردند و تا می‌توانستند دشمنان را نصیحت نمودند تا دشمنان از جنگ منصرف شوند و از تمام ابزار نصیحت کمک گرفتند اما فایده ای نداشت.

کارشناس مذهبی آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها خاطر نشان کرد: امان از جهل و قضاوت‌های جاهلانه انسان‌های موج سوار که هیچ نصیحتی را قبول نمی کنند و منتظر هستند در کشور اتفاقی بیفتد تا انتقام از نظام و جمهوری اسلامی بگیرند.

وی تاکید کرد: بدون تردید هر کسی در کشور مسئولیت دارد اگر مرتکب خطایی شود باید پاسخگو باشد اما اینکه مثلا به بهانه قصور یک  پزشک  تمام زحمات جامعه پزشکی را زیر سوال ببریم نشانه عقده گشایی از نظام است.

رفیعی خاطر نشان کرد: امام حسین علیه السلام خون خودشان را در مقابل نجات جامعه از جهل دادند اما عده ای نمی‌خواهند جهالت و موج سواری خودشان را کنار بگذارند.

سخنران حرم بانوی کرامت اظهار داشت: در زیارت اربعین در وصف دشمنان اینگونه آمده است که دشمن آخرت خود را به دنیا فروخت.

وی خاطر نشان کرد: گروه های سیاسی دقت کنند نباید آخرت خود را به دنیا بفروشند و ناآگاهانه رقبای خود را قضاوت کنند چرا که در آخرت باید جوابگو باشند به همین خاطر طبق روایت، بدبخترین انسان ها کسانی هستند که آخرت خود را برای آبادانی دنیای دیگران بفروشند.

رفیعی تاکید کرد: وظیفه ما این است که امروز با دشمنان سید‌الشهدا دشمن باشیم و با کسانی که محب حضرت هستند همراه شویم و برائت از دشمنان و دوستی با دوستداران اهل بیت(ع) را در زندگی نهادینه نماییم.

استاد حوزه علمیه یادآور شد: وظیفه داریم هر کجا اهل بیت(ع) نیاز به هزینه دارند هزینه نماییم و این هزینه فقط هزینه مالی نیست بلکه هزینه جانی و… است.