به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، حجت الاسلام و المسلمین ناصر رفیعی سه شنبه شب طی سخنانی بعد از نماز عشاء در شبستان امام خمینی(ره) حرم بانوی کرامت اظهار داشت: امام حسن عسکری علیه السلام کمترین دوران امامت را در میان اهل بیت(ع) دارد و حضرت در ۲۸ سالگی به شهادت رسیدند اما دوران حساسی داشتند.

وی افزود: امام حسن عسکری علیه‌السلام به عنوان آخرین امامی است که در میان مردم حضور فیزیکی داشتند.

استاد حوزه علمیه خاطر نشان کرد: امام حسن عسکری علیه السلام پدر بزرگوار آخرین امام شیعیان است و حضرت در شهر سامرا حضور داشته و حتی به حج هم مشرف نشده اند و از ۵ سالگی به سامرا مهاجرت کرده و تا آخر عمر نیز در این شهر اقامت داشتند.

رفیعی تاکید کرد: مکتب تشیع در زمان امام حسن‌عسکری علیه‌السلام گسترش پیدا کرده بود و حتی صحابی حضرت در شهر قم نیز وجود داشتند.

وی یادآور شد: در زمان دوران امامت امام حسن‌عسکری علیه‌السلام جریان های انحرافی در جامعه گسترش پیدا کرده بودند و به حساسیت اوضاع دامن می زدند.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی افزود: جنایت و آدم کشی در عراق به ویژه در بصره توسط جریانات انحرافی، گسترش صوفی گری و تصوف و… همگی نشان دهنده اوضاع وخیم و سخت دوران امامت حضرت است.

سخنران حرم بانوی کرامت در ادامه گفت: امام حسن‌عسکری باید مردم را برای امامت حضرت مهدی(عج) آماده نماید تا بعدا مردم منکر جریان امامت نباشند و از طرف دیگر برادر بزرگتر حضرت به نام «سید محمد» از دنیا رفتند و از طرف دیگر خود حضرت در محاصره بودند.

وی اظهار کرد: زمینه سازی امام حسن عسکری علیه السلام برای امامت فرزند بزرگوار خودشان در آن زمان بسیار حساس بود چرا که خطر کشتن امام زمان علیه السلام وجود داشت و باید جان حضرت حفظ می شد.

رفیعی تاکید کرد: کاری که امام حسن‌عسکری علیه‌السلام انجام دادند این بود که امام زمان علیه‌السلام را به خواص(نواب اربعه) نشان دادند و گوشزد نمودند این کودک همان امام آخر شیعیان است.

استاد حوزه علمیه خاطر نشان کرد: امام حسن عسکری علیه‌السلام به «احمد بن اسحاق» می‌فرمایند غیبت فرزندم طولانی خواهد شد و کسانی در دوران غیبت سعادتمند می مانند که به امامت فرزندم اعتقاد داشته باشند و برای تعجیل ظهور فرزندم بسیار دعا کنند.

وی افزود: دشمن در کمین آخرین امام بود تا حضرت را به قتل برساند به همین خاطر عده ای فکر می کردند امام حسن عسکری علیه‌السلام فرزندی ندارند اما حضرت با نشان دادن فرزند خودشان به خواص، امام آخر شیعیان را معرفی نمودند.

رفیعی اظهار داشت: دین الهی هیچگاه از بین نخواهد رفت چرا که نصرت الهی همواره شامل حال دین خواهد شد به همین خاطر دشمن نتوانست با تمام سختی‌ها و محاصره‌هایی که داشت امام آخر شیعیان را به قتل برساند.

وی یادآور شد: یکی از اقدامات مهم امام حسن عسکری علیه السلام این بود که زمینه امامت فرزند خودشان را فراهم نماید به همین خاطر باید این کار را با حساسیت خاصی انجام می دادند تا مبادا دشمن اقدامی انجام دهد.

سخنران حرم بانوی کرامت تاکید کرد: با توجه به عدم حضور فیزیکی حضرت میان مردم و همچنین کوتاه بودن عمر امامت حضرت، پیام هایی به شیعیان داده است که می توان گفت انتظارهایی است که حضرت از پیروان خود دارد.

وی افزود: حضرت می‌فرماید حقوق مردم را بر خود ترجیح بدهید، هر جا که نهی الهی به آن تعلق گرفته است نباید شیعه آن را انجام دهد و هر آنچه خداوند به آن دعوت نموده است باید شیعه انجام بدهد.