به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله‌علیها، حجت‌الاسلام و المسلمین ناصر رفیعی امشب در سلسله مباحث تفسیرقرآن کریم، ضمن گرامیداشت سالروز ورود حضرت معصومه سلام الله علیها به شهر مقدس قم در محفل معارفی حرم بانوی کرامت گفت: میان مفسرین اختلاف است که منظور از آیه ۲۴۳ بقره که کوتاه ترین داستان قرآنی است چه چیزی است و علامه طباطبایی(ره) قائل به این است که این آیه اشاره به یک واقعیت دارد که خداوند به جزییات آن ورود نکرده است.

رفیعی تاکید کرد: در تفاسیربه نقل از امام صادق علیه السلام اینگونه ذکر شده است که تعداد این قوم حدود ۷۰ هزار نفر بوده که دچار شرک و معصیت بودند و خداوند نیز عذاب طاعون را برای آن ها فرستاد و تمام مردم شهر از بین رفتند.

سخنران حرم بانوی کرامت خاطر نشان کرد: طبق نقل تفاسیر، بعد از اتمام عذاب و سپری شدن زمان، یکی از انبیاء الهی از این شهر گذر می کردند که مشاهده کردند تمام شهر به استخوان و … تبدیل شده اند و این پیامبر الهی از خداوند درخواست نمود این قوم مجددا زنده شوند که تمام شهر زنده شدند و توبه کرده و تغییر کردند و مجددا به زندگی ادامه دادند.

وی یادآور شد: از نکات مهم این آیه این است که این آیه دلالت بر رجعت، قدرت خداوند وامکان بازگشت انسان بعد از مرگ دارد.

رفیعی تاکید کرد: طغیان و سرکشی در مقابل خداوند انسان را نابود خواهد کرد چرا که طغیان انسان شامل موارد متعدد خواهد شد و باعث می شود انسان مسیر هدایت را طی نکند.

سخنران حرم بانوی کرامت خاطر نشان کرد: گاهی مواقع، طغیان اعتقادی است و گاهی نیز طغیان اخلاقی است و انسان خود را از دستورات الهی بی نیاز می بیند و گاهی نیز طغیان انسان اقتصادی است و انسان در حوزه کسب و کار به کم فروشی، دزدی، احتکار و…دچار می شوند و تمام این طغیان‌ها موجبات عذاب الهی را فراهم می سازد.

رفیعی خاطر نشان کرد: اینکه در قرآن کریم حدود ۲ هزار آیه به داستان های مختلف پرداخته شده است به خاطر عبرت آموزی انسان‌ها است.

سخنران حرم بانوی کرامت اظهار کرد: لازم است جوانان کارهای خود را با بصیرت و آگاهانه انجام بدهند و از هیجانات کاذب و اغتشاش‌گری در اعتراضات پرهیز کنند.

وی تاکید کرد: تبلیغات گسترده ای که بعد از رحلت نبی خدا توسط دستگاه دشمن صورت گرفت ماجرا را به گونه ای رقم زد که مردم فکر می کردند حضرت علی علیه‌السلام یک انسان بی نماز بودند.

رفیعی گفت: جمهوری اسلامی با یک تبلیغات عظیم و گسترده منفی توسط دشمنان در فضای مجازی مواجه شده است.

سخنران حرم بانوی کرامت خاطر نشان کرد: لازم است جوانان پیشینه گروه های سیاسی مثل منافقین و … که دعوت می‌کنند به اغتشاش را بررسی و مطالعه کنند و ببینند همین گروه‌هایی که امروز دلسوز جوانان شده اند چه جنایت‌هایی را مرتکب شده اند.

وی افزود: ورود شخصیت‌های بزرگ به شهرها در تاریخ نقل شده است که ورود نبی خدا به شهر مدینه، ورود امام رضا علیه السلام به نیشابور و ورود حضرت معصومه سلام الله علیها به شهر مقدس قم از جمله این موارد تاریخی است.

رفیعی یادآور شد: حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها افضل دختران حضرت موسی بن جعفرعلیه السلام بودند که برای دیدار برادر به ایران آمدند و بنابر نقل تاریخ در ساوه توسط مأموران مأمون دچار مجروحیت شده و وارد شهر قم شدند و در منزل شخصی به نام موسی بن خزرج اسکان یافتند.

وی در پایان گفت: امامزاده‌ای که در کنارش این همه مرجع، عالم و حوزه علمیه  قوی شکل گرفته باشد سراغ نداریم و اکثر کراماتی که از این بانوی بزرگوار نقل شده است توسط علما و مراجع بزرگوار است.