به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد حاج ابوالقاسم در بیان نکات تفسیری جزء ۲۸ قرآن کریم در ادامه مباحثی که پیرامون طرح کلی اندیشه اسلامی و در پویش ملی زندگی با آیه‌ها مطرح نمود، به فرازهایی از آیه ۱۸ سوره مبارکه حشر اشاره کرد و یادآور شد: این آیه شریفه به مسئله مهم ضرورت مراقبت از نفس برای ساختن آخرت اشاره می‌کند.

 وی در تفسیر آیه شریفه «یَا أَییّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ»، و تأکید آن بر اهمیت مراقبت از نفس، اظهار داشت: خداوند متعال در این آیه شریفه می‌فرماید؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید از مخالفت خدا بپرهیزید؛ و هر کس باید بنگرد تا برای فردایش چه چیز از پیش فرستاده؛ و از خدا بپرهیزید که خداوند از آنچه انجام می‌دهید آگاه است.

 سخنران محفل معارفی حرم مطهر با بیان این که خداوند متعال تنها در این آیه دومرتبه انسان را به تقوا دعوت می‌کند، ابراز داشت: در این آیه شریفه در میان دو دستور اتق الله از ما خواسته شده تا بنگریم و تأمل کنیم که برای فردا چه چیزی را از قبل فرستاده‌ایم.

 حاج ابوالقاسم در ادامه ضمن اشاره به مثالی با بیان این که انسان تولیدکننده‌ای است که در طول عمرش عبادات متعدد، نمازها، روزها و سایر اعمال نیکش را به‌عنوان محصولاتی برای عالم آخرت می‌فرستند، خاطرنشان کرد: خدای متعال در این آیه شریفه از انسان می‌خواهد تا قبل از تولید تأمل و ارزیابی در این محصولات معنوی داشته باشد.

 وی به راهکارهای کنترل، ارزیابی و تأمل بر اعمال گذشته اشاره نمود و اذعان داشت: آیه شریفه ۱۸ سوره حشر به‌صورت بسیار لطیف از واژه نفس استفاده کرده، می‌فرماید هر نفسی بنگرد که چه چیزی را از پیش فرستاده است؛ چرا که تمام اعمال گذشته ما آثاری را در نفس ما به‌جای می‌گذارد؛ اگر می‌خواهید بدانید اعمال ما درگذشته چه کیفیتی داشته، امروز و همین‌الان به نفس خودمان نگاه و تأمل کنیم و ببینیم چه مقدار گرایش‌های الهی و چه مقدار گرایش‌های نفسانی و شهوانی در ما زنده است و چقدر به فکر آخرتیم.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با تأکید بر این که حالاتی که امروز در نفس خودمان مشاهده می‌کنیم، نتیجه اعمالی است که در طول عمر و گذشته زندگی خود مرتکب شده‌ایم، اظهار داشت: برای اینکه بدانیم اعمال و عباداتمان مورد قبول خدای متعال واقع شده یا نه؛ باید در نفس خودمان تأمل کنیم.

 وی افزود: برای این که بدانیم عبادات یک‌ماهه ما در ماه مبارک رمضان قبول شد یا نه؛ باید در نفس خودمان تأمل کنیم و ببینیم نسبت به قبل از ماه رمضان تغییری در ما ایجاد شده و گناهان گذشته روی‌گردان شده‌ایم.

 حاج ابوالقاسم خاطرنشان کرد: اگر انسان به نفس خودش توجه کرد و بر اساس آنچه که امروز در نفسش مشاهده می‌کند، ارزش اعمال گذشته را سنجید، اینجاست که این انسان نفسش قیمتی می‌شود و خدای متعال چنین نفسی را مشتری و خریدار است؛ «إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَی مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ». اگر کسی نسبت به اعمال گذشته دقت نظر داشته ایراداتش را برطرف سازد، این شخص برای سفر آخرت آماده خواهد بود.

وی با اشاره به روایتی از امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام بر اهمیت انجام واجبات و ترک محرمات و آراستگی به مکارم اخلاق اشاره نمود و یادآور شد: امیرالمؤمنین در خطبه‌ای می‌فرمایند؛ ای مردم دنیا سرای فنا و تمام‌شدنی و آخرت خانه بقا و جاودانی است؛ در این دنیا نزد کسی که آگاه از اسرار شماست، پرده‌دری نکنید؛ از دنیا با قلب خودتان خارج شوید قبل از آنکه بدن شما از این دنیا خارج شود.

 حاج ابوالقاسم در پایان سخنان خود ضمن تبیین روایت «از ما نیست کسی که هر روز نفس خودش را مورد ارزیابی قرار ندهد»، یادآور شد: انسان باید در مقابل کار نیکویی که انجام می‌دهد از خدا توفیق بیشتر بخواهد و در مواجهه با کار ناشایست استغفار و توبه کند.