به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها، مرکز قرآن و حدیث کریمه اهل بیت(س) دوره‌های مداحی را با عنوان «ذاکران اهل‌بیت(ع)» ویژه پسران در گروه سنی کودک و نوجوان به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌کند.

از ابتدای برگزاری دوره های ذاکران اهل بیت علیه‌السلام تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر کودک و نوجوان پسر در این دوره ها آموزش دیده اند که از این تعداد حدود ۵۰ نفر با گذراندن تمامی دوره ها و کسب نمره قبولی در آزمون های مرکز قرآن و حدیث، موفق به کسب گواهی آموزش شده‌اند و در حال حاضر در مراسم های مختلف فرهنگی و مذهبی استان قم مشغول مداحی هستند.

این دوره معارفی ویژه پسران گروه سنی ۱۰ تا ۱۷ سال است که شرکت کنندگان در این دوره صرفاً با فنون و آداب مداحی آشنا نمی‌شوند؛ بلکه استادان در عرصه شعر آیینی، بهداشت حنجره، آداب تغذیه متناسب با سبک زندگی مداح، بحث صدا سازی و زیبا سازی صدا، ردیف خوانی در مداحی، آشنایی با مقاتل، تبیین سیره اهل بیت و شحصیت شناسی و منش اخلاقی اهل بیت علیه‌السلام برای مداحان، احکام متناسب با مداحی و اصول و فنون مداحی را نیز به فراگیران آموزش می دهند.

تربیت مداحان تراز انقلاب اسلامی متناسب با رهنمودهای امام خامنه ای و جلوگیری از انحراف در مراسم مدح و عزاداری اهل بیت علیه السلام از اهداف برگزاری این دوره برای گروه سنی کودک و نوجوان است.

معرفت افزایی در عرصه توحید، نبوت، عدالت، امامت و معاد از دیگر برنامه‌های جانبی است که در کنار این دوره آموزشی برای فراگیران دنبال می شود.

همچنین در عرصه تربیتی با محوریت اخلاق جایگاه اجتماعی مداح اهل بیت علیه‌السلام از منظر تاریخ و روایات برای فراگیران تبیین می شود و در مبحث احکام مداحی مسائل شرعی از نظر فردی و اجتماعی برای شرکت کننده در دوره از سوی استادان تبیین می‌شود تا مداح احکام شرعی را نیزمتناسب با گروه سنی شرکت کننده در مراسم بیاموزد.

تبیین رسالت مداحان براساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای، تبیین نقش مداحان در پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و تبیین مباحث مرتبط با آسیب‌شناسی در مداحی و عزاداری از جمله موضوعاتی است که با هدف بصیرت افزایی به فراگیران و شرکت کنندگان در این دوره آموزش داده می شود.

همچنین در عرصه مهارت های مرتبط با مداحی در مبحث شعر شناسی فراگیران با اشعار آیینی به لحاظ اجزا و اقسام شعر و آنواع آرایه های ادبی آشنا می‌شوند. مباحث مربوط به آسیب‌شناسی شعر آیینی و روش‌های شناخت شعر خوب از بد از دیگر نکاتی است که در این دوره به فراگیران آموزش داده می شود.

فراگیران در این دوره آمورشی ضمن آشنایی با شعر آیینی، فنون دکلمه خوانی را نیز فرا می گیرند.

آشنایی با فنون مدح و فضایل خوانی، صدا سازی و زیبا سازی صدا،مولودی خوانی،مناجات خوانی، آنوحه خوانی( سینه زنی)، ردیف خوانی، روضه خوانی و مجلس داری از دیگر مهارت هایی است که در این دوره آموزشی به ذاکران اهل بیت علیه‌السلام آموزش داده می شود.

لازم به ذکر است، علاقه‌مندان برای شرکت در دوره های آموزشی و بهره مندی از کلاس‌های قرآنی و معارفی مرکز قرآن و حدیث از جمله کلاس مداحی می‌توانند به صورت مجازی با مراجعه به سایت مرکز قرآن و حدیث به نشانی qhkarimeh.ir در دوره های مرکز ثبت نام کنند، دوره های مجازی و آفلاین برای ثبت نام فراگیران دارای محدودیت زمانی نبوده و علاقه‌مندان در تمامی ایام طول سال متناسب با ظرفیت می‌توانند در این دوره های قرآنی و معارفی ثبت نام کنند.