به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت‌الاسلام والمسلمین محمود رجبی در سخنرانی شنبه شب حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه ما حضرت زینب سلام الله علیها را به خوبی نشناخته‌ایم، اظهار کرد: زینب کبری سلام الله علیها الگوی تمام زنان و مردان عالم است و دارای ابعاد شخصیتی مختلفی است که هر یک می‌تواند در زندگی ما سرمشق باشد.

وی یکی از ویژگی های برجسته حضرت زینب سلام الله علیها را ارتباط و راز و نیاز با خدا دانست و گفت: این بانو در جریان کربلا با وجود تمام مشکلات و مصائب حتی نماز شب‌شان قطع نشد و در مسیر کوفه تا شام و در شام هم نماز شب می خواندند و امام سجاد علیه السلام می فرمایند آن شب حضرت زینب نماز شب را نشسته نماز خواندند.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه امام حسین علیه السلام وقتی لشکریان حمله کردند یک شب فرصت خواستند و فرمودند من نماز و راز و نیاز با خدا را دوست دارم ، گفت: ارتباط با خدا بسیاری از مشکلات انسان را حل می کند و راهکار حل بسیاری از مشکلات مهم و اساسی جامعه ما هم ارتباط با خدا است.

وی با بیان اینکه علمای ما از ارتباط با خدا بهره های فراوانی برده اند، گفت: درسی که ما می‌توانیم از زینب کبری سلام الله علیها بگیریم این است که ارتباط خود را با خدا بیشتر کنیم، راز و نیاز با خدا داشته باشیم، تلاوت قران داشته باشیم، توسل به اهل بیت(ع) داشته باشیم زیرا اینها است که مشکلات را آسان می کند.

رجبی ویژگی دیگر حضرت زینب سلام الله علیها را ولایت مداری دانست و افزود: حضرت زینب سلام الله علیها در جریان عاشورا دوبار جان امام معصوم را با در میان گذاشتن جان خودش نجات داد یک بار وقتی خیمه ها را آتش زدند و امام سجاد علیه السلام در خیمه‌ها بودند و دشمن صدا زد علی بن الحسین علیه السلام را بکشید ولی حضرت زینب سلام الله علیها جلو آمد و گفت اول باید من را بکشید و آن‌ها را منصرف کرد و دومین بار در مجلس ابن زیاد که امام زین العابدین(ع) جواب دندان‌شکنی به او دادند و او فرمان داد که سر ایشان را بزنید ولی حضرت زینب سلام الله علیها ایشان را در بغل گرفتند و گفتند اول باید من را بکشید.

وی گفت: این برای ما درس است که اگر می خواهیم به سعادت ابدی برسیم باید ولایت مدار باشیم و شهید سلیمانی که تمام ملت در تشییع جنازه او آمدند می گفت والله چیزی که باعث عاقبت به خیری می شود ارتباط قلبی و دلی با حکیمی است که سکان این کشور را به دست دارد و اگر حاج قاسم به آن مقام بلند رسید در سایه ولایت مداری بود.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: ویژگی دیگر حضرت زینب سلام الله علیها حجاب و عفاف است و در تاریخ داریم که وقتی معجر و نقاب را از سر اسرا کشیدند حضرت زینب دست های خود را بر چهره گذاشته بودند تا نا محرمان چهره ایشان را نبینند و اینگونه بر حجاب و عفاف خود اهتمام داشتند.

بسیاری از مشکلات جامعه ما معلول بی اهمیتی نسبت به عفاف و حجاب است

وی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات جامعه ما معلول بی اهمیتی نسبت به عفاف و حجاب است، افزود: بسیاری از مشکلات خانوادگی و اخلاقی منشأش بدحجابی و بی حجابی است بنابراین هم وظیفه مردان و هم وظیفه زنان است که برای رواج عفاف و حجاب در جامعه کمک کنیم.

رجبی تأکید کرد: یکی از توطئه های دشمنان این است که حجاب و عفاف را از بین ببرند بخصوص برای شهر مقدس قم برنامه و نقشه دارند و امروز باید با زینب کبری سلام الله علیها عهد کنیم که به احترام ایشان این واجب الهی را رعایت و ترویج کنیم و با زبان خوش و احترام و ادب امر به معروف و نهی از منکر کنیم.

نباید به خاطر امر به معروف به کسی پرخاش و بد گویی کرد

وی با تأکید بر اینکه نباید به خاطر امر به معروف به کسی پرخاش و بد گویی کرد، گفت: بسیاری از موارد بد حجاب به خاطر ناآگاهی و کم توجهی است و اگر با زبان خوش و رعایت ادب بخصوص بانوان ما به بانوان تذکر دهند مؤثر خواهد بود.

رئیس مؤسسه امام خمینی(ره) با بیان اینکه ویژگی دیگر حضرت زینب سلام الله علیها علم و معرفت ایشان بود، گفت: امام سجاد علیه السلام فرمودند شما عالمه غیر معلمه هستید و علم شما را کسی به شما نیاموخته است و این اشاره به این دارد که علوم زینب کبری سلام الله علیها علوم الهی است و این بانو آنقدر از نظر فطرت و خلقت ممتاز است که خودش منبع جوشان علم است.

خدمت به دیگران باعث نشاط در زندگی می‌شود

وی ویژگی دیگر حضرت زینب سلام الله علیها را ایثار و خدمت به دیگران دانست و خاطر نشان کرد: این بانو در طول مسیر در سخت ترین مصائب از خود گذشتگی می کردند و حتی قرص نانی که در خرابه شام به هر نفر می دادند هم بین بچه ها تقسیم می کردند.

رجبی با بیان اینکه خدمت به دیگران باعث نشاط در زندگی می‌شود، گفت: اینکه خداوند هرجا در قران امر به نماز کرده است امر به زکات و انفاق هم کرده است به این معنی است که هرچقدر که نماز و ارتباط با خدا مشکلات انسان را حل می کند خدمت به بندگان الهی و رسیدگی به محرومان ما را به خدا نزدیک می کند و مشکلات زندگی ما را حل می کند.

وی گفت: اگر دو همسر نسبت به همدیگر مهربان باشند اختلافات برچیده می شود و افرادی که نگرانند که فرزندانشان مسیر انحراف را بروند به فرزند خود محبت کنند زیرا بسیاری از انحرافات به خاطر این است که فرزندان محبت لازم را از پدر و مادر خود دریافت نکردند و در دامان افراد شیادی می افتند که به ظاهر به آنها محبت می کنند.