به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصر رفیعی در سخنرانی معارفی ظهر بیست و دومین روز ماه مبارک رمضان در حرم مطهر بانوی کرامت، ضمن تسلیت ایام سوگواری سالروز شهادت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام به شهادت تعدادی از سرداران جبهه مقاومت و توفیق شهادت ایشان در سالروز شهادت مولی‌الموحدین علی علیه‌السلام اشاره نمود.

 وی در ادامه در تبیین تفسیر قرآن کریم، به فرازهایی از آیه ۵۴ سوره روم اشاره نمود و ابراز داشت: خداوند متعال در این آیه می‌فرماید؛ «اللَّهُ الَّذِی خَلَقَکُمْ مِنْ ضَعْفٍ ثُمَّ جَعَلَ مِنْ بَعْدِ ضَعْفٍ قُوَّةً ثُمَّ جَعَلَ مِنْ بَعْدِ قُوَّةٍ ضَعْفًا وَشَیْبَةً یَخْلُقُ مَا یَشَاءُ وَهُوَ الْعَلِیمُ الْقَدِیرُ»، خدا همان کسی است که شما را آفرید درحالی‌که ضعیف بودید؛ سپس بعد از ناتوانی، قوّت بخشید و باز بعد از قوّت، ضعف و پیری قرار داد؛ او هر چه بخواهد می‌آفریند، و دانا و تواناست.

 سخنران محفل معارفی حرم مطهر ضمن تشریح ضعف انسان، با بیان اینکه زندگی انسان سه مرحله دارد و بعد از ضعف دوران کودکی انسان وارد وادی قوت و جوانی می‌شود و سپس از وادی قدرت به پیری و ضعف راه پیدا می‌کند، یادآور شد: کار به جایی می‌رسد که انسان مسن همچون نونهال تمام قدرتش از آن گرفته شده، اطرافیان باید از آن مراقبت نمایند.

 رفیعی با تأکید بر این که قدرت خدا فوق العاده بوده، در آفرینش هستی علیم و قدیر است، اظهار داشت: این آیه تصریح می‌کند؛ نباید غرور انسان را فرا بگیرد؛ چرا که آدمی در میان دو ضعف قرار دارد و اگر بنگرد به گذشته خود ضعف و در پیش رویش نیز ناتوانی را مشاهده خواهد کرد؛ انسانی که در میانه ضعف قرار دارد، نباید گرفتار غرور و منیت شود.

 وی به حکمت ۴۱۹ نهج البلاغه اشاره نمود و اذعان داشت: مولی الموحدین علی علیه السلام در این حکمت به شش نقطه ضعف انسان اشاره نموده، می‌فرمایند؛ «مِسْکِینٌ ابْنُ آدَمَ: مَکْتُومُ آلْأَجَلِ مَکْنُونُ آلْعِلَلِ، مَحْفُوظُ آلْعَمَلِ تُؤْلِمُهُ آلْبَقَّةُ، وَ تَقْتُلُهُ الشَّرْقَةُ، وَ تُنْتِنُهُ آلْعَرْقَةُ»؛ بیچاره فرزند آدم که سرآمد زندگی اش نامعلوم، عوامل بیماری اش ناپیدا و (تمام) اعمالش در جایی محفوظ است. پشه او را آزار می‌دهد و گلوگیر شدن (آب یا غذا) موجب مرگ او می‌شود و عرق، او را متعفن و بدبو می‌سازد.

 سخنران حرم مطهر بانوی کرامت ضمن تبیین و تشریح تک تک فرازهای شش گانه حکمت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام با تأکید بر این که انسان بسیار ضعیف و ناتوان است، خاطرنشان کرد: تکبر و غرور انسان را گرفتار وادی بدبختی و انحراف می‌سازد.

 وی در ادامه به شرح نزول سوره عبس اشاره و با بیان این که روزی پیامبر با عده ای در حال سخن بود که پیرمردی فقیر و نابینا وارد می‌شود و صدای پیامبر را می‌شنود و از حضرت تقاضا می‌کند تا آیاتی از قرآن را تلاوت کند، یکی از مشرکان گرفتار غرور شد و با نگاهی تحقیرآمیز به پیرمرد فقیر نابینا نگاه کرد؛ خداوند در این آیه به کسی که نگاه متکبرانه و تحقیرآمیز دارد، تشر زده است.

 رفیعی با تاکید بر این که خداوند از صفت تکبر و غرور بسیار متنفر است و آثار آن را در همین دنیا به آدم متکبر می‌چشاند، خاطرنشان کرد: هر اندازه انسان بزرگ‌تر باشد، اگر گرفتار بدی شود، زودتر متنبه خواهد شد، تا برگردد.

 سخنران حرم مطهر بانوی کرامت به فرازهایی از آیه ۲۵ سوره توبه اشاره نمود و با بیان این که در جنگ حنین علی رغم این که تعداد مسلمانان بیشتر بود، در آغاز نبرد گرفتار غرور شدند و شکست خوردند، اذعان داشت: هیچ گاه نباید جوانی، کثرت مال، اولاد، قدرت، زیبایی، علم و هیچ چیزی انسان را مغرور سازد.

  وی در بخش پایانی سخنان خود ضمن تبیین آثار غرور با بیان این که حضرت موسی (ع) از شیطان سوال کرد چگونه بر انسان‌ها مسلط می‌شوی، اظهار داشت: مبتنی بر این روایت شیطان به حضرت موسی عرضه می‌دارد، کسی را که «اِذَا استَکثَرَ عَمَلَه» عملش را بزرگ ببیند، «وَ نَسیَ ذَنبَه» گناهش را کوچک پندارد و «وَ دَخَلَهُ العُجب» گرفتار خودشیفتگی شود در دام تسلط من می‌افتد.

 رفیعی با تاکید بر این که انسان در تمام احوالات باید عمل خود را خالص قرار داده عمل خود را بزرگ نبیند و گناهش را کوچک نپندارد، یادآور شد: انسان باید از نعمت قدرت جوانی و عمر، حافظه، قدرت بیان، علم و… در مسیر اطاعت خدا استفاده نموده، گرفتار غرور نشود.