به گزارش پایگاه خبری آستان حضرت معصومه سلام‌الله علیها، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی ظهر امروز در ویژه برنامه تفسیر سوره انبیاء طی سخنانی اظهار کرد: از آستان مقدس بانوی کرامت که زمینه برگزاری این برنامه طی ماه مبارک رمضان را فراهم کرده تقدیر و تشکر می‌کنیم و امیدواریم با رفع بحران کرونا بتوانیم شاهد تجمعات مذهبی در حرم‌های مطهر باشیم.

وی با اشاره به قرار گرفتن در آستانه عید سعید فطر اضافه کرد: عید فطر یکی از بزرگ‌ترین عیدهاست که خداوند متعال در این روز نماز و روزه افراد را قبول می‌کند؛ افرادی که احسان، خدمت و عبادت کردند در این روز جایزه می‌گیرند و افرادی که عمر خود را تلف کردند ضرر خواهند کرد.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه تا غروب امروز یک آیه ثواب یک ختم قرآن را دارد و نفس‌های روزه‌داران دارای ثواب است، خاطرنشان کرد: برپایی نماز عید فطر به صورت جماعت واجب نیست و افراد می‌توانند به صورت فردی این نماز را اقامه کنند و به درگاه خداوند متعال متوسل شوند.

وی ادامه داد: به تعبیر امام علی علیه‌السلام عید فطر و نماز این روز چهار شباهت به روز قیامت دارد، شباهت نخست این است که روز جزاست، دوم اینکه خروج از منزل برای اقامه نماز همانند خروج برای رفتن به صحرای محشر است و قیام و سخن با حضرت حق از دیگر شباهت‌های مورد نظر است.

رفیعی با اشاره به اینکه همگان باید قدر فرصت رمضان را بدانیم، عنوان کرد: اکنون که درحال سپری کردن ساعات پایانی این ماه هستیم باید به لحظات گذر زمان بیشتر توجه داشته باشیم.

وی با طرح این سئوال که برای حفظ اعمال باید چه کنیم، مطرح کرد: همانطور که رسول خدا(ص) تاکید داشته‌اند، حفظ عمل، از خود عمل با اهمیت‌تر است.

عضو هیأت جامعه‌المصطفی با بیان اینکه بعد از رحلت پیامبر اسلام(ص) برخی از اصحاب پیامبر مرتد شدند، اظهار کرد: اکنون برخی تاثیرپذیری از فضای مجازی و شبهه‌افکنی‌های دشمن اعتقادات خود را کنار می‌گذارند، مطرح کرد: اگر ما نتوانیم به سئوالی پاسخ دهیم مشکل از دین نیست بلکه مشکل از ما است، هر چند این موضوع ارتداد نیست بلکه سستی در دین است که با رفع شبهات مشکل قابل رفع است.

وی نفاق و منت را از دیگر عوامل از بین رفتن اجر عمل دانست و گفت: اگر فردی منت بر خواهر و برادر و همچنین پدر و مادر بگذارد از رحمت خداوند متعال دور است هر چند هر گفته‌ای هم منت نیست به عنوان نمونه ما باید بگوییم که در حرم مطهر ماسک تولید کردیم و چه فعالیت‌هایی داشته‌ایم و این ارتباطی با منت ندارد بلکه منت به معنای تحقیر و کوچک شمردن دیگران است.

مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی با تاکید بر اینکه حفظ اجر عمل مهم‌تر از اصل عمل است، یادآور شد: فردی که نسبت به فقرا منت گذارد ملعون است.

وی از ریا به‌عنوان دیگر عامل از بین برده اجر عمل نام برد و گفت: روز قیامت به ریا کار، کافر هم می‌گویند؛ شیخ عباس قمی ۱۱۰ جلد کتاب نوشت اما هیچ جایی اسم خود را نیاورد به همین علت اسم او ماندگار شد، امام خمینی(ره) نیز فرمودند خداوند خرمشهر را آزاد کردند و در نگاه خود فقط به خداوند توجه داشتند.

رفیعی با بیان اینکه زکات و خمس واجب است، مطرح کرد : فردی نسبت به پرداخت زکات و خمس خود توجه لازم را نداشته باشد در حقیقت اعمال عبادی خود را تباه کرده است.

سخنران حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) با تاکید بر اینکه کارمندان باید با پرهیز از کم‌کاری، رشوه و ربا از لقمه‌های حرام دوری کنند، گفت: لقمه حرام از بین برنده اجر عمل است و اعمال صالح را باطل می‌کند.

وی یکی دیگر از عوامل از بین برنده اجر عمل را انکار ولایت اهل‌بیت(ع) و امیرالمؤمنین(ع) برشمرد و گفت: برای اینکه بتوانیم عمل خود را به نتیجه برسانیم باید آن را با رعایت نکات یادشده حفظ کنیم.