به مناسبت سالروز صلح عزت مندانه حضرت امام حسن مجتبی: انقلاب یا همان تحول علمی و عملی باورها و نگرش ها از مطلوب ترین و ممتاز ترین ویژگی ها و فضایل اخلاقی است. انقلاب و دگرگونی در قلب اتفاق می‌افتد اما آثار و نشانه های آن باید در عالم خارج به منصه ظهور برسد.

ادامه این سیر و روند تنها زمانی مستمر خواهد بود که اشخاص و افراد دارای روحیه مجاهدت باشند

منظور از مفهوم جهاد ، تنها مقاتله و مبارزه با شمشیر و سلاح نیست بلکه مصادیق متعددی از جمله جهادعلمی، فرهنگی، سیاسی ، اقتصادی و… را در بر می‌گیرد، تا جاییکه مجاهدان همواره و درهمه زمان‌ها حتی در زمان صلح مورد تحسین قرار گفته اند:

لَّا يَسْتَوِي الْقَاعِدُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ غَيْرُ أُولِي الضَّرَرِ وَالْمُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ فَضَّلَ اللَّهُ الْمُجَاهِدِينَ بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ عَلَى الْقَاعِدِينَ دَرَجَةً وَكُلًّا وَعَدَ اللَّهُ الْحُسْنَىٰ وَفَضَّلَ اللَّهُ الْمُجَاهِدِينَ عَلَى الْقَاعِدِينَ أَجْرًا عَظِيمًا.

ﺁﻥ ﮔﺮﻭﻩ ﺍﺯ ﻣﻮﻣﻨﺎﻧﻰ ﻛﻪ ﺑﺪﻭﻥ ﺑﻴﻤﺎﺭﻯ ﺟﺴﻤﻰ [ ﻭ ﻧﻘﺺ ﻣﺎﻟﻰ ، ﻭ ﻋﺬﺭ ﺩﻳﮕﺮ ، ﺍﺯ ﺭﻓﺘﻦ ﺑﻪ ﺟﻬﺎﺩ ﺧﻮﺩﺩﺍﺭﻯ ﻛﺮﺩﻧﺪ ﻭ ] ﺩﺭ ﺧﺎﻧﻪ ﻧﺸﺴﺘﻨﺪ ، ﺑﺎ ﻣﺠﺎﻫﺪﺍﻧﻰ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﺧﺪﺍ ﺑﺎ ﺍﻣﻮﺍﻝ ﻭ ﺟﺎﻥ ﻫﺎﻳﺸﺎﻥ ﺑﻪ ﺟﻬﺎﺩ ﺑﺮﺧﺎﺳﺘﻨﺪ ، ﻳﻜﺴﺎﻥ ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ .

ﺧﺪﺍ ﻛﺴﺎﻧﻰ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺑﺎ ﺍﻣﻮﺍﻝ ﻭ ﺟﺎﻥ ﻫﺎﻳﺸﺎﻥ ﺟﻬﺎﺩ ﻣﻰ  ﻛﻨﻨﺪ ﺑﻪ ﻣﻘﺎم ﻭ ﻣﺮﺗﺒﻪ ﺍﻯ ﺑﺰﺭﮒ ﺑﺮ ﺧﺎﻧﻪ  ﻧﺸﻴﻨﺎﻥ ﺑﺮﺗﺮﻯ ﺑﺨﺸﻴﺪﻩ ﺍﺳﺖ . ﻭ ﻫﺮ ﻳﻚ [ ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﺩﻭ ﮔﺮﻭﻩ ] ﺭﺍ [ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺍﻳﻤﺎﻥ ﻭ ﻋﻤﻞ ﺻﺎﻟﺤﺸﺎﻥ ] ﻭﻋﺪﻩ ﭘﺎﺩﺍﺵ ﻧﻴﻚ ﺩﺍﺩﻩ ، ﻭ ﺟﻬﺎﺩﻛﻨﻨﺪﮔﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺮ ﺧﺎﻧﻪ ﻧﺸﻴﻨﺎﻥ [ ﺑﻰ ﻋﺬﺭ ] ﺑﻪ ﭘﺎﺩﺍﺷﻰ ﺑﺰﺭﮒ ﺑﺮﺗﺮﻯ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ .(نساء ۹۵ )

یکی از مهمترین آفاتی که سد راه انقلابیون و مجاهدان میگردد، پیدا شدن روحیه عافیت طلبی و انجام رفتارهای پرهیز کننده از خطر و آسیب است .

گاهی اوقات نیز قدم را فراتر نهاده و بر جلب منافع هم اصرار می ورزد.

صحنه تاریخ پر است از این چنین جلوه هایی. همانند وادی ساباط مدائن، همان دشتی که در آن، تیر خلاص و اقدام نهایی زعامت و امامت پیشوای دومین شیعیان خودنمایی کرد.

زمانیکه امام مجتبی  (ع) برای مبارزه با معاویه تا آنجا پیشروی کرده بود اما در آخرین سخنرانی خویش خطاب به جمع حاضر فرمودند:

وقتی که به جنگ صفین روانه می شدید دین خود را بر منافع دنیا مقدم می داشتید، ولی امروز منافع خود را بر دین خود مقدم می دارید.

اینک اگر آماده کشته شدن در راه خدا هستید بگویید تا با معاویه به مبارزه برخیزیم و اگر طالب زندگی و عافیت هستید اعلام کنید تا پیشنهاد صلح او را بپذیریم و رضایت شما را تأمین کنیم.

کلام امام که به اینجا رسید مردم عافیت طلب از هر سو فریاد زدند: البقیه ، البقیه…

یعنی ما می خواهیم زندگی کنیم! (الکامل فی التاریخ، ابن اثیر، ج۳ ،ص ۴۰۶)

عافیت طلبی و رفاه خواهی آنچنان در بدنه جامعه رخنه کرده بود که امیر شجاع سپاه اسلام حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام را مجبور به پذیرش صلح کرد…

سستی و کاهلی یاران، پشتوانه مردمی و مادی امام علیه السلام را متزلزل ساخت.

این پدیده شوم حتی به بدنه برخی نزدیکان و فرماندهان و کارگزاران امام نیز نفوذ کرده بود!

عبدالله بن عباس فرمانده سپاهی بود که به امر امام مجتبی (ع) از کوفه روانه مدائن شده بود. طولی نکشید که به امام خبر رسید: عبدالله با دریافت یک ملیون درهم از جانب معاویه به همراه هشت هزار سرباز، مسیر خود را به سمت سپاه معاویه کج کرده و به آنها پیوسته است! ( مقاتل الطالبین ، ابوالفرج اصفهانی، ص ۴۲ )

پیداست که خیانت این فرمانده در آن شرایط بحرانی ، تاثیری شگرف بر تزلزل موقعیت نظامی و تضعیف روحیه سپاه داشته است.

و این همان عنصری است که در کلام رهبر فرزانه انقلاب به عنوان یک دشمن درونی معرفی می شود.

“من دشمن داخلی، یعنی در واقع دشمن درونی را ضعف ایمان، سوءعملکرد و دنیاطلبی (یعنی مزه دنیا را با حرص و ولع در دهان مزمزه کردن، چرب و شیرینِ دنیا را قدر دانستن) میدانم! (۱۳۷۷/۱۱/۲۱)

تاریخ ما سراسر امواجی از مایه های درس آموزی و اعتبار است اما چه اندکند عبرت گیرندگان! (ما اکثر العبر و اقل الاعتبار)

در این ایام که سالروز پذیرش صلح توسط امام حسن (ع) و همچنین گرامیداشت بیعت امت با ولایت است لازم است نگاهی به روحیه انقلابی خود بیاندازیم و با چراغ روشن بصیرت و مجاهدت، سعی بر رساندن پرچم انقلاب اسلامی به دست صاحب اصلی آن، امام زمان ارواحنافداه داشته باشیم…

صالحی