به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها، حجت‌الاسلام هدایت شب گذشته طی سخنانی در محفل معارفی حرم مطهر که در شبستان امام خمینی (ره) حرم برگزار شد، با طرح این سؤال که اگر از عمرمان چند لحظه‌ای بیشتر باقی نمانده باشد و فقط به ما فرصت یک زیارت داده شود، کدام زیارت که افضل زیارات است را انجام خواهیم داد؟ اظهار داشت: عبدالعظیم حسنی محضر امام جواد علیه‌السلام شرفیاب شدند و  از ایشان سؤال کردند؛ «قد تحيّرت بين زيارة قبر أبي عبد اللّه عليه السلام و بين زيارة قبر أبيك عليه السلام بطوس فما ترى؟» (چه تفاوتی میان زیارت امام حسین علیه‌السلام و امام رضا علیه‌السلام است؟)، امام جواد علیه‌السلام در حالی صورتشان مملو از اشک بود، پاسخ می‌دهند به زیارت پدرم امام رضا (ع) برو. چون پدرم را خواص از شیعیان زیارت می‌کنند.

سخنران حرم کریمه اهل‌بیت(س)، در ادامه به روایتی از نبی مکرم اسلام (ص) بر اهمیت زیارت بامعرفت اشاره کرد و ابراز داشت: ۲۳ ذی‌القعده بهترین روز زیارتی امام رضا علیه‌السلام و به نقلی روز شهادت ایشان است که می‌تواند دل انسان را به برکات زیارت رهنمون سازد.

وی در ادامه با بیان اینکه زیارت اهل بیت(ع) غم و غصه را از دل انسان می زداید، به مهمترین اثر اخروی زیارت امام هشتم(ع) اشاره کرد و اظهار داشت: «وَ لَوْ كانَ عَلَيْهِ مِثلَ وِزْرِ الثَّقَلَيْنِ اَلْجِـنُّ وَ الاِْنْسُ»، ثامن‌الحجج علیه السلام می‌فرمایند: كسى كه ما شفيع او باشيم نجات پيدا خواهد كرد. گرچه بر او همانند گناهان جنّ و انس باشد.

هدایت، افزود: این زیارت و بقعه مقدس که روضه ریاض من جنه است جنان انسان را تطهیر می‌کند که گناهان را از وجود انسان می‌شورد و از بین می‌برد. عالی ترین درجه را در روز قیامت زائران قبر امام رضا علیه السلام دارند و ایشان محبوبترین افراد در ذات اقدس الهی هستند.

وی ضمن اشاره به روایاتی با تأکید بر این که امام همچون برادر و پاره تن آدمی است، به معنای زیارت در آیات الهی اشاره کرد و اظهار داشت: در آیه ۱۷ سوره کهف قرآن کریم می‌فرمایند، «وَتَرَى الشَّمْسَ إِذَا طَلَعَتْ تَزَاوَرُ عَنْ كَهْفِهِمْ» نور خورشید متمایل می‌شد در غار و اصحاب کهف را زیارت می‌کرد، این زیارت نشان دهنده میل پیداکردن قلب نسبت به مزور است.

سخنران حرم کریمه اهل‌بیت(س) به دعای مستجاب حضرت ابراهیم (ع) مذکور در آیه شریفه ۳۷ سوره ابراهیم اشاره کرد و ابراز داشت: حضرت ابراهیم به خداوند متعال عرضه می‌دارند؛ «فَاجْعَلْ أَفْئِدَةً مِنَ النَّاسِ تَهْوي إِلَيْهِمْ وَ ارْزُقْهُمْ مِنَ الثَّمَراتِ » دل‌هاى گروهى از مردم را متوجّه آن‌ها ساز و از ثمرات به آن‌ها روزى ده؛ این ذکر جمع «الیهم» حضرت اسماعیل و فرزندان ایشان است؛ این آیه شریفه دعای حضرت ابراهیم برای پر کشیدن دل های مومنین به زیارت اهل بیت علیهم السلام است.

هدایت با اشاره به اینکه همه ما به‌عنوان مسلمان عهدی با اهل‌بیت(ع) داریم، یادآور شد: امام رضا علیه‌السلام می‌فرمایند؛ «وَ حُسْنِ اَلْأَدَاءِ زِيَارَةَ قُبُورِهِمْ فَمَنْ زَارَهُمْ رَغْبَةً فِي زِيَارَتِهِمْ » هر امامى به گردن دوستان و شيعيان خود عهدى دارد كه وفاى كامل به اين عهد؛ بجاى آوردن نيكوى زيارت قبور ایشان است.

وی زیارت اهل‌بیت(ع) و حاضر شدن نزد قبور ایشان و اطاعت امر الهی را از نخستین آداب زیارت نیکو توصیف کرد و گفت: خداوند متعال در آیه ۱۶ سوره کهف می‌فرمایند؛ «وَإِذِ اعْتَزَلْتُمُوهُمْ وَمَا يَعْبُدُونَ إِلَّا اللَّهَ فَأْوُوا إِلَى الْكَهْفِ يَنْشُرْ لَكُمْ رَبُّكُمْ مِنْ رَحْمَتِهِ وَيُهَيِّئْ لَكُمْ مِنْ أَمْرِكُمْ مِرْفَقًا» اگر می‌خواهید از فساد و کدورت‌هایی که در دل به وجود می‌آید نجات یابید باید پناه ببرید؛ پناهگاه اصحاب پیامبر(ص) در فرازهایی از صلوات شعبانیه ذکر شده است؛ «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ الْکهْفِ الْحَصِینِ وَ غِیاثِ الْمُضْطَرِّ الْمُسْتَکینِ وَ مَلْجَإِ الْهَارِبِینَ وَ عِصْمَةِ الْمُعْتَصِمِینَ‌». محمد(ص) و آل محمد(ع) پناهگاه امت پیغمبر هستند.

سخنران حرم کریمه اهل‌بیت (س)، بر چرایی اهمیت و افضلیت زیارت امام رضا علیه‌السلام اشاره کرد و اظهار داشت:  امام رضا علیه‌السلام غدیر ثانی است و ایشان می فرمایند، هرکسی روز عید غدیر تبسمی کند و به گرسنه‌ای غذا دهد و سفره‌ای پهن کند، گویا به صدها و صدها پیغمبر، شهید و صدیق را اطعام داده است.

وی با بیان که اراده رسیدن به خدا از طریق اهل‌بیت علیهم‌السلام می‌گذرد، اظهار داشت: امام رضا علیه‌السلام معارف امامت را عمومی ساختند و با دشمن خاکستری مبارزه کرده‌اند، اگر امام رضا علیه‌السلام نبودند ما امروز مأمون که یکی از بزرگ‌ترین دشمنان اهل‌بیت(ع) بوده است را به‌عنوان قدیس می‌شناختیم.

هدایت، در بخش پایانی سخنان خود تربیت و توجه خاص ثامن‌الحجج علیه‌السلام به شیعیان و پیروانشان را موردتوجه قرارداد و خاطرنشان کرد: «الإِمامُ الأَنيسُ الرَّفيقُ ، وَالوالِدُ الشَّفيقُ ، وَالأَخُ الشَّقيقُ ، وَالاُمُّ البَرَّةُ بِالوَلَدِ الصَّغيرِ »، امام، همدم و رفيق است و پدر مهربان؛ و برادرِ همسان است و مادر نيكوكار به فرزند كوچكش است.

انتهای پیام/۷۸۰۲۳