به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها، آیت‌الله سید‌مهدی میرباقری طی سخنانی در چهارمین شب محرم بعد از نماز عشاء در شبستان امام‌خمینی(ره) حرم‌بانوی‌کرامت گفت: حضرت در خطابه خودشان به هنگام خروج از مکه به سمت عراق، از صحنه‌های سخت و نحوه شهادت خودشان سخن به میان می‌آورند اما در عین حالی که شهادت سخت در انتظار حضرت است اما حضرت با کمال اشتیاق به این سفر می‌روند.

وی افزود: همراهی با سید‌الشهدا مشروط به اصلاح نگاه انسان به مرگ ، زندگی و مسائل دنیوی است و اگر انسان احساسی به عالم غیب پیدا نکند امکان همراهی با حضرت نیست.

استاد حوزه‌علمیه اظهار داشت: در برنامه الهی برای سید‌الشهدا یک موقف خاصی در نظر گرفته شده است و نبی خدا قبل از وقوع آن از این مسئله خبر داده اند چرا که خداوند یک شهادتی برای حضرت در نظر گرفته اند و خداوند عهد این حادثه را از وجود نبی خدا، حضرت علی‌علیه‌السلام و حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها سابقا گرفته اند.

میرباقری تاکید کرد: خداوند درجاتی برای حضرت سیدالشهدا در نظر گرفته که حضرت با شهادت به این درجات می‌رسند و مقاماتی به حضرت عطا می‌شود که نتیجه این شهادت است.

وی خاطر نشان کرد: مصیبت امام‌حسین علیه‌السلام در حقیقت ذخیره‌ای برای شفاعت امت نبی خداست و نبی گرامی اسلام نیز راضی به تقدیرات الهی بودند.

عضو مجلس خبرگان‌رهبری افزود: در مسئله ذبح حضرت اسماعیل یک طرفش شخص حضرت اسماعیل بود اما طرف دیگرش امتحان حضرت ابراهیم بود و حضرت برای هدایت و امامت امت خودشان قربانی دادند به همین خاطر در واقعه عاشورا نیز یک طرف واقعه سیدالشهداست اما طرف دیگر ماجرا وجود مبارک نبی خداست.

وی در ادامه گفت: حماسه سید‌الشهدا برای امت‌ سازی نبی گرامی اسلام بود لذا همه انبیاء الهی با عاشورا رشد کرده و می‌کنند و یکی از تکالیف و امتحانات نبی خدا در محضر الهی تسلیم در برابر تقدیر الهی و شهادت سیدالشهدا بود.

میرباقری خاطر نشان کرد: طبق روایت جلوه‌ای از مصائب سیدالشهدا در قتلگاه را به حضرت ابراهیم نشان دادند که حضرت ابراهیم به حدی ناراحت شدند که اگر فرزند خودشان حضرت اسماعیل را ذبح می کردند اینگونه ناراحت نمی‌شدند.

رئیس فرهنگستان علوم‌اسلامی تاکید کرد: امت سازی در سایه امتحان و بلا حاصل می‌شود و به این سادگی نیست به همین خاطر امکان امت سازی توسط نبی اکرم در سایه شهادت سید‌الشهدا به وقوع پیوست.

سخنران حرم بانوی کرامت یادآور شد: پذیرفتن بار سنگین و مصائب واقعه کربلا توسط امام حسین علیه‌السلام هم ضیافت خاص برای حضرت است و هم دارای مقامات عالیه برای سیدالشهداست و هم درجاتی برای نبی اکرم حاصل می‌شود.

وی اظهار داشت: هر کسی دعوت انبیاء الهی را قبول و غدیر را پذیرفته باشد همواره مورد حملات شیطان قرار دارد  به همین خاطر اینگونه افراد مورد شفاعت حضرت سیدالشهدا قرار می‌گیرند چرا که هدایت را پذیرفته اند اما در معرض آسیب هستند.

میرباقری اظهار داشت: در روز قیامت وقتی حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها وارد صحرای محشر می شوند آنقدر از امت نبی خدا شفاعت می‌کنند که همگان آرزو می کردند کاش فاطمی بودند.

وی گفت: اگر عاشورا نبود بساط شفاعت در قیامت کامل نمی‌شد و گاهی صحنه‌های سختی در قیامت آشکار می شود که بدون شفاعت نبی خدا امکان تطهیر انسان‌ها وجود نخواهد داشت و این مقام در سایه شهادت سیدالشهدا حاصل می‌شود.