به گزارش پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها، حجت الاسلام و المسلمین پناهیان بعد از نماز عشا در مراسم عزاداری شب شهادت امام رضا علیه‌السلام در شبستان امام خمینی(ره) حرم بانوی کرامت گفت: داشتن زندگی راحت و مطالبه سلامت جسمی و اجتماعی در آموزه‌های دینی مورد تاکید است و تفسیر دین فقط به مباحث معنوی و اخروی امری غلط است چراکه دین دربرگیرنده امور دنیوی و اخروی است.

وی گفت: یکی از دلایل ضعف در دین‌داری تبیین نکردن رابطه میان دین داری و منافع دنیوی است؛ دین داری باعث می‌شود انسان در جامعه سالم زندگی کند و زندگی سالم نیز باعث عقل سالم خواهد شد که در نتیجه انسان هم به عقل معاد و هم به عقل معاش خواهد رسید.

استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: اهل بیت(ع) انسان‌ها را هم به امور دنیوی تشویق می‌کردند و هم به امور اخروی و از این طریق برای دین داری ایجاد انگیزه می‌کردند.

وی در ادامه گفت: طبیعت انسان این است که از مطالبه خیر و منفعت برای خود خسته نخواهد شد و منفعت طلب است به همین خاطر اگر به درستی در جامعه تبیین شود که دین داری منافع دنیوی هم دارد افراد به سمت دین تمایل پیدا می‌کنند.

وی افزود: در موضوعات بسیار حساس مثل ولایت نیز منافع دنیوی امامت در جامعه در کلام اهل‌بیت(ع) بیان شده است که نشان دهنده اهمیت امور دنیوی در دین‌داری است.

استاد حوزه علمیه اظهار کرد: با وجود تبلیغات بسیار زیادی که علیه حجاب انجام می‌شود اما بیشتر بانوان ایران محجبه هستند که نشان دهنده ایمان بالای بانوان است.

وی خاطر نشان کرد: عالمان دینی باید راهنمای خوبی برای بهتر زندگی کردن مراجعان خود باشند و امور دنیوی را به درستی تبیین کنند.

پناهیان تاکید کرد: تبیین دانش تغذیه در کلام اهل بیت(ع)، بازگو کردن نسخه‌های طب اسلامی، تقسیم اوغات فراغت از منظر روایات و غیره در این راستا بسیار راه گشاست و می‌تواند دین‌داری مردم را تقویت کند.

وی افزود: تمام توصیه‌های اخلاقی و معنوی که در قرآن و روایات وجود دارد از یک واقعیت حکایت دارد و اثرات وضعی دارد.

سخنران حرم بانوی کرامت تصریح کرد: وقتی روایت می‌گوید در صورت بی‌احترامی به والدین برکت از زندگی خواهد رفت، معنایش این است که رزق دنیایی انسان کاهش پیدا می‌کند.

پناهیان تاکید کرد: تمام دستورات دینی از واقعیت‌هایی حکایت دارد که با جنبه‌های حیات بشری نیز مرتبط است.

وی افزود: هزینه نمودن اموال در عزای سید‌الشهدا باعث می شود انسان فقیر نشود به همین خاطر گزاره اصلی این مسئله در کنار منافع اخروی، امور دنیوی است.

سخنران حرم بانوی کرامت در ادامه گفت: محبت و عطوفت خداوند آنقدر زیاد است که در صورت مشاهده زندگی سالم انسان‌ها پاداش هم می‌دهد.